Dieta
Published on 9 listopada, 2017 | by admininistrator
3Weganizm: porady praktyczne cz.6
Zapraszamy do lektury kolejnej części naszego wpisu, w którym przedstawiamy Wam listę ciekawostek i porad praktycznych na temat diety roślinnej. Mamy nadzieję, że podobne informacje i wskazówki pozwolą lepiej i mądrzej rozplanować swój codzienny jadłospis.
- To nie banany są najlepszym źródłem potasu w diecie. Suszone morele zawierają ponad 3 razy więcej tego pierwiastka!
- Przygotowywanie mleka roślinnego w domu może być korzystne z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia, warto jednak pamiętać, że napoje przygotowane w domu będą pozbawione dodatkowej porcji wapnia. Dlatego, wskazane jest aby osoby na diecie roślinnej korzystały też z gotowych mlek sojowych/ryżowych/owsianych itp. Zdecydowana większość z nich jest fortyfikowana wapniem. Warto pamiętać, że wapń to potencjalnie jeden z najbardziej niedoborowych składników diety wegańskiej.
- Kwas fitynowy zawarty w zbożach i roślinach strączkowych może pozytywnie wpływać na zmniejszenie ryzyka osteoporozy.
- Dodatek arbuza w diecie może pomóc w walce z obolałymi mięśniami po treningu. Badania wskazują, że 500 ml soku z arbuza zmniejsza popularne „zakwasy” 24 godziny po intensywnym wysiłku fizycznym. Wszystko to zawdzięczamy zawartej w arbuzie L-cytrulinie.
- Codzienne spożywanie orzechów zmniejsza ryzyko nowotworu i chorób serca.
- Wskaźnik przyswajalności białka (PDCAAS) dla brokułów to 80%.
- Wbrew powszechnej opinii przeciwników glutenu w diecie – zawartość glutenu w dzisiejszej pszenicy wcale nie jest wyższa niż kiedyś.
- Badania przeczą popularnej tezie o niższym poziomie testosteronu u wegan.
- Dieta bezglutenowa nie wpływa na poprawę wyników sportowych.
- Fruktoza zawarta w sokach owocowych może sprzyjać rozwojowi cukrzycy typu II. Takiego działania nie obserwujemy przy konsumpcji całych owoców.
Witam, mógłby mi ktoś wyłożyć dokładnie co i jak z siemieniem lnianym jako źródłem omega 3? Ile wolno tego dziennie spożyć tak żeby sobie nie zaszkodzić cyjankiem i w jaki sposób przygotowywać, bo niektórzy np. odradzają mielenie młynkiem elektrycznym (że niby omega 3 przy tym giną) i rekomendują mielić ręcznym, niektórzy też odradzają zalewanie zmielonego siemienia chłodną wodą (bo ponoć wówczas wytwarza się ta trucizna) i zalecają zalewać je sokiem owocowym lub warzywnym koktajlem…
Dwie łyżki świeżo zmielonego siemienia lnianego dziennie 🙂
z tą zimną wodą to chyba nieprawda? 🙂