Sportowcy

Published on 19 czerwca, 2014 | by admininistrator

12

TOP 10 sportowców na diecie wegańskiej

Przedstawiamy tłumaczenie artykułu z portalu Onegreenplanet.

Są takie pytania, które każda osoba na diecie roślinnej słyszy nieustannie: skąd bierzesz białko, jak dostarczasz sobie energii, czy spożywasz odpowiednią ilość żelaza. Ci, którzy jedzą rośliny wiedzą, że to nie żadna tajemnica, i że niejedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego może w rzeczywistości wyjść na zdrowie.

Co więcej, niektórzy wykorzystują dietę wegańską do osiągania niesamowitych wyników w sporcie – poniżej przedstawiamy sylwetki dziesięciu sportowych gwiazd na diecie roślinnej!

Ultramaratończyk Scott Jurek – maraton to dużo? Ultrabieganie, czy też ultramaraton to każdy wyścig na dystansie dłuższym niż zwykły maraton. Zazwyczaj to odległość 30 mil (około 48 km) lub większa. Jeden z czołowych ultramaratończyków, Scott, wygrywał o wiele dłuższe biegi terenowe i szosowe.  Jego popisowe zawody to Western States 100 Mile (około 161 km) Endurance Run, które wygrał siedem razy z rzędu.

W jego biografii „Jedz i Biegaj” znajdziecie kompletną listę jego szalonych osiągnięć. Scott zdobywa energię do swoich długich biegów dzięki starannie prowadzonej diecie roślinnej. Przypisuje jej nie tylko dobre zdrowie ale i lepszą zdolność regeneracji.

Kulturysta Jim Morris – Jim wziął udział w zawodach po raz pierwszy w wieku 30 lat w 1966 roku i zdobył pierwsze krajowe mistrzostwo rok później. Jako senior zasłynął utrzymywaniem swojego ciała w rewelacyjnej kondycji – startował w ponad 60 kategoriach w latach 90. Jego ostatnie zawody odbyły się w 1996 roku. Jim Morris przeszedł na wegetarianizm wcześniej – w 1985 roku, natomiast od 2000 jest całkowicie na diecie wegańskiej. Dzisiaj ma ponad 70 lat!

Po tym jak wziął udział w kilku kampaniach ostrzegających przed chorobami związanymi ze stylem życia stał się orędownikiem na rzecz naturalnej żywności i uważa, że dążenie do zdrowia i dobrego samopoczucia to styl życia. Na swojej stronie umieszcza między innymi artykuły o ćwiczeniach i treningu dla wszystkich, niezależnie od wieku.

Zawodniczka sportów sylwetkowych i bokserka Amanda Reister – tradycje bokserskie w rodzinie Amandy skłoniły ją do zainteresowania się sportem w bardzo młodym wieku.

ddsd

Brała udział w zawodach krajowych od 17 roku życia, rok później plasując się na miejscu drugim w Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku wygrała mistrzostwa Natural North America Bodybuilding and Fitness.

Poza jej sportowymi zobowiązaniami, Amanda na co dzień zajmuje się psychologią zwierząt. Już w przedszkolu zdała sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest mięso i przeszła na wegetarianizm.

Dzisiaj jest już weganką i angażującą się w promocję diety roślinnej.

Mac Danzig, zawodnik UFC – zawodnik wagi lekkiej i zwycięzca szóstego sezonu Ultimate Figher Competition, Mac Danzig jest także weganinem. Co ciekawe i raczej niecodziennie wśród jego kolegów z branży MMA, Mac przeszedł na dietę wegańską z powodu szacunku dla zwierząt. Wziął też udział w dokumencie Forks over Knives dokumentującym badania naukowe nad współczesną epidemią chorób cywilizacyjnych.

Mac jest swoistym pionierem wprowadzenia diety roślinnej do świata sztuk walki. Zawodnik otwarcie opowiada o powodach, które skłoniły go do diety roślinnej – zależało mu na zachowaniu zdrowia i nie chciał przykładać ręki do cierpienia innych zwierząt.

Łyżwiarka Meagan Duhamel – opis na Twitterze tej Kanadyjki mówi: „olimpijska łyżwiarka figurowa, weganka, joginka i specjalistka od żywienia”. W zeszłym roku zdobyła najlepszy wynik w historii łyżwiarstwa w parach w Kanadzie, ale to przejście na weganizm w 2008 uważa za jeden ze swoich największych sukcesów.

Eric+Radford+Figure+Skating+Winter+Olympics+Urc33icTMt7l

Na ostatnich igrzyskach zdobyła srebrny medal. Do tych zawodów trenowała z Georgesem Laraque’m – emerytowanym hokeistą, także weganinem.

Ultramaratończyk Michael Arnstein – Michael zjada prawie 14 kilogramów owoców każdego dnia, pokonując codziennie dystans 25 kilometrów. Dwa razy. Ma na to wszystko czas jeśli akurat nie bierze udziału w ultramaratonach na 161 kilometrów.

maxresdefault

Michael był ultrabiegaczem zanim przeszedł na weganizm, ale jego wyniki poprawiły się, kiedy wyrzucił z diety produkty zwierzęce.

Triathlonista Brendan Brazier – ten zawodowy uczestnik wyścigów Ironman i ultramaratończyk nie tylko wygrał dwa razy kanadyjski ultramaraton, ale napisał także kilka książek na temat weganizmu oraz stworzył własną linię popularnych produktów spożywczych Vega.

brendad

Obecnie uważany za autorytet w kwestii odżywiania roślinnego i treningów, Brendan pisze artykuły i wypowiada się na te tematy w mediach; prowadzi także gościnnie wykłady na Cornell University.

Biegaczka Helen Fines – weganka od 2009 roku, Helen była członkinią zespołu brytyjskiego podczas mistrzostw w biegach górskich World Long Distance w 2011.

rrr

Troskę o zwierzęta zawdzięcza swojej pracy weterynarza i dorastaniu na wsi. Postrzega swoją dietę wegańską jako pasywny opór wobec panującego statusu quo.

Kolarz Molly Cameron – Molly zdobył mistrzostwo stanu Oregon dwa razy, a na weganizm przeszedł jeszcze jako nastolatek – wtedy też zaczął interesować się kolarstwem.

molly-cameron-a-blur-of-speed

Trenując z innymi weganami przekonał się, że mięso nie jest nieodzownym elementem diety. Twierdzi, że jego poziom energii i skupienia jest stały dzięki diecie roślinnej.

Sprinter olimpijski Carl Lewis – żeby mocno zakończyć naszą listę, porozmawiajmy o Carlu Lewis’ie.  Ten sprinter, sztafeciarz i skoczek w dal został wybrany atletą świata dekady i olimpijskim atletą wieku, a to zaledwie kilka z jego osiągnięć.

lewis

Jego wyniki sportowe poprawiły się w tym samym roku, w którym Carl zdecydował się przejść na weganizm.

Tłumaczenie: Justyna Stebel  (veganised-shop.com)
Źródło: http://www.onegreenplanet.org/vegan-food/10-amazing-athletes-that-eat-plant-powered-for-performance/


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

12 Responses to TOP 10 sportowców na diecie wegańskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑

Shares