Sportowcy

Published on 31 lipca, 2012 | by admininistrator

6

Wege olimpijczycy

Olimpiada w Londynie wciąż trwa! My tymczasem wrzucamy listę najbardziej znaczących wegetarian i wegan olimpijczyków w historii. Zwycięstwa, medale, treningi, wyścigi i zero mięsa.

Bode Miller – jest wegetarianinem od urodzenia. Na Zimowej Olimpiadzie zdobył pięć medali w dyscyplinach narciarskich. Obecnie jego dieta niewiele się zmieniła –  posiada własną farmę organiczną podobną do tej, na której się wychowywał. Znajdziemy ją w New Hampshire. Miller jest działaczem na rzecz zrównoważonego jedzenia, uprawy i życia.

Paavo Nurmi – jeden z najwybitniejszych długodystansowych biegaczy w historii. Tzw. „Latający Fin” zdobył dziewięć złotych medali podczas Igrzysk Olimpijskich w latach 1924 i 1928, w tym za zwycięstwo na dystansie 1 500 m i 5 000 m.

Edwin Moses – był siłą, z którą wszyscy musieli się liczyć. Zdobył złote medale za bieg z przeszkodami na 400 metrów na Olimpiadach w 1976 i 1984 roku. Brał udział w 122 wyścigach, z których wygrał kolejno 107 z nich. Do tego czterokrotnie ustanowił rekord świata.

Moses jest zagorzałym wegetarianinem, filantropem i działaczem na rzecz pokoju. Od 2000 roku jest przewodniczącym Laureus World Sports Academy i promuje sport jako narzędzie zmian społecznych na całym świecie.

Emil Voigt – ostatni Brytyjczyk, który wygrał zawody w biegu długodystansowym na Olimpiadzie w 1908 roku. Voight był również dziennikarzem „Guardiana” i zdeklarowanym wegetarianinem.

Martina Navratilova – pomimo przegranej na Olimpiadzie w Atenach z 2004 roku, Navratilova pozostaje jedną z największych tenisistek w historii. Osiemnaście razy wygrała Wielki Szlem, w tym odniosła dziewięć zwycięstw w Wimbledonie. Jest wegetarianką, przez lata wspierała działalność PETY.

Carl Lewis – należy chyba do najbardziej znanych wegańskich olimpijczyków na świecie. Zdobył 10 medali Olimpijskich, w tym 9 złotych. Jego Olimpijska kariera trwała od 1979 do 1996. We wstępie do książki Jannequin Bennet „Very Vegetarian” pisał:

To mit, że mięśnie, siła i wytrzymałość wymagają spożywania dużej ilości pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Ten mit istniał jeszcze zanim zaczęto rozmawiać o białku (…)  Twoje ciało jest twoją świątynią. Jeśli będzie je odpowiednio odżywiał, będzie dla ciebie dobre i zwiększysz swoją długowieczność.

Surya Bonaly – wielokrotnie brała udział w wydarzeniach Olimpijskich, ale nigdy nie zdobyła medalu. Była jednak trzykrotną srebrną medalistką w łyżwiarstwie figurowym na Mistrzostwach Świata, pięciokrotną w Mistrzostwach Europy i dziewięciokrotną w Mistrzostwach Francji. Jest wegetarianką i aktywistką PETY. Brała udział w angielskich i francuskich akcjach na rzecz zaprzestania polowań na foki i przeciwko przemysłowi futrzarskiemu.

Chris Campbell – jest mistrzem świata oraz brązowym medalistą olimpijskim w wrestlingu. Jest wegetarianinem i jednym z najstarszych mężczyzn, którzy zdobyli medal Olimpijski – w wieku 37 lat, w 1992 na Olimpiadzie w Barcelonie zdobył brązowy medal. „Seattle Times” twierdzi, że Cambpell jest wyjątkowym indywidualistą.

Praktykuje Zen i interesuje się poezją, medytuje i cytuje wszystko począwszy od Kazania na Wzgórzu po Nauki Buddy. Jest wegetarianinem, który uważa, że nie ma nic lepszego niż tofu stroganoff.

Hannah Teter – jest wegetarianką i zdobywczynią złotego oraz srebrnego medalu olimpijskiego w snowboardingu. W 2010 roku powiedziała gazecie Huffington Post:

Czuję się silniejsza niż kiedykolwiek byłam, zarówno psychicznie, fizycznie jak i emocjonalnie. Dieta roślinna otworzyła przede mną wiele drzwi. Wznoszę się na zupełnie inny poziom. Jakiś rok temu przestałam jeść zwierzęta i czuje się jak nowo narodzona, jak nowa osoba, nowy sportowiec.

Murray Rose – zmarł na białaczkę w wieku 73 lat, ale jest wciąż pamiętany jako jeden z najbardziej wiekopomnych wegańskich sportowców. Był gwiazdą pływania podczas Olimpiady w Australii. Ustanowił 15 rekordów świata i zdobył sześć medali Olimpijskich, w tym cztery złote, co uczyniło go legendą sportu i bohaterem Australii. Podczas swojej długiej sportowej kariery Rose stosował wegańską dietę i styl życia. W 1958 roku w programie radiowym „You Bet Your Life” w rozmowie z Groucho Marxem powiedział, że złote medale z 1956 roku mogłyby być przypisane jego weganizmowi.

Debbie Lawrence – trzykrotnie brała udział w Olimpiadzie i utrzymuje światowy rekord w kobiecym chodzie sportowym. Wierzy, że jej sukces to w dużej mierze zasługa ciężkiej pracy i diety wegetariańskiej.

Tłumaczenie: Marta Mikita
Źródło: http://www.ecorazzi.com/2012/07/27/top-10-historic-vegetarian-and-vegan-olympians/
http://apps.facebook.com/theguardian/lifeandstyle/wordofmouth/2012/jul/30/lizzie-armitstead-vegetarian-athletes-olympics-2012


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

6 Responses to Wege olimpijczycy

 1. Avatar Gumi says:

  Nate Diaz,który pokonał Conora Mcgregora i zrobi to ponownie 21.08.Weganin,maszyna w parterze,nie do znokautowania 100 % wege

  Venus Wiliiams siostra Sereny Williams też 100 % wege zawsze ma ze soba shaker zeby zrobic smoothie hehe

 2. Avatar Anonim says:

  Kolejny medal dla „naszych”: Aleksiej Wojewoda, rosyjski bobsleista-weganin, zdobył złoto 🙂
  http://www.ecorazzi.com/2014/02/18/russian-olympian-and-vegan-alexey-voyevoda-wins-gold/

 3. Avatar Anonim says:

  Hannah Teter, ta z fotki – dzisiaj bedzie jechała w finale o 18:30 🙂

 4. Avatar Anonim says:

  Natalia Zubrzycka zobacz to;)

 5. Avatar Anonim says:

  Proponuje zaktualizować wpis o Rondzie Rousey. Obecnie jest posiadaczką pasa mistrzowskiego organizacji UFC, która wchłonęła Strikeforce na początku 2013 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑

 • Bezpłatny poradnik


Shares