Dieta

Published on 14 listopada, 2012 | by admininistrator

21

Suplementy diety: B12 i chlorella

Często pytacie nas o suplementy diety. Z jakich warto skorzystać, o których nie wolno zapominać i gdzie ich szukać? Dlatego też dzisiejszy wpis w całości poświęcamy kwestii suplementacji. To na pewno nie ostatnia tego typu notka. Chcemy pisać zarówno o suplementach dla osób aktywnych fizycznie jak i dla wszystkich wegan, niezależnie od tego czy uprawiają na co dzień sport czy nie.

Suplementów stricte sportowych skierowanych do wegan jest w naszym kraju bardzo bardzo niewiele. Miejmy nadzieję, że rynek ten będzie się rozwijał wraz ze wzrostem popularności diet roślinnych. Tak czy inaczej, przyglądając się bliżej ofercie sklepów internetowych i stacjonarnych, również i u nas znajdziemy roślinne batony proteinowe, suplementy białkowe na bazie konopi i soi, a także coraz większy asortyment tzw. super foods. Postaramy się napisać o każdym z tych produktów. Dzisiaj przyglądamy się witaminie B12 i chlorelli firmy Solgar.

Pamiętajcie jednak by nie wpaść w pułapkę! Suplementy nie zastąpią nigdy zdrowej i zbilansowanej diety. Nawet w przypadku dużej aktywności fizycznej. Jeżeli interesuje Was zawodowy sport, niezależnie od diety, dodatkowa suplementacja będzie prawdopodobnie niezbędna, ale osoby uprawiające sport rekreacyjnie w większości przypadków nie mają potrzeby suplementowania jakichkolwiek dodatkowych składników. Oczywiście, w przypadku wegan pamiętać powinniśmy o suplementacji witaminy B12. Badania wskazują, że także osoby na diecie tradycyjnej po 50. roku życia również powinny pomyśleć o suplementacji B12, ze względu na spadającą z wiekiem przyswajalność witaminy.

WITAMINA B12

Na temat witaminy B12 i potrzeby jej suplementacji pisaliśmy tutaj. Nie istnieją żadne istotne roślinne źródła tej witaminy. Osoby na diecie tradycyjnej odpowiednią ilość B12 pozyskują m.in. z mięsa. Wegetarianie jako dobre źródło B12 potraktować mogą nabiał. Weganie powinni uwzględnić w swojej diecie produkty fortyfikowane w B12 jak mleko roślinne czy niektóre jogurty sojowe i płatki śniadaniowe. Dodatkowo zadbać należy o odpowiednią suplementacja. Tabletki z witaminą B12 znajdziecie w większości aptek i części sklepów internetowych. Dzisiaj sprawdzamy dla Was ofertę firmy Solgar. W ich sklepie znajdziecie opakowanie B12 zawierające 100 tabletek po 100 µg (mikrogram) każda.

Przypomnijmy – dzienne zapotrzebowanie na B12 waha się w granicach 4 µg. W jaki sposób dawkować więc B12 skoro jedna tabletka zawiera aż 100 µg? Musimy pamiętać, że nasz organizm nie przyswaja całej dawki. Jeżeli nasz poziom B12 jest w normie suplement powinniśmy stosować codziennie! Warto wcześniej zrobić sobie badania, szczególnie jeśli nigdy ich nie robiliśmy, i zobaczyć jak w tej chwili wygląda poziom witaminy B12 w naszym organizmie. Warto w tym względnie zbadać też homocysteinę, której poziom może wskazywać na potencjalne niedobory B12.

Omawiane tabletki z B12 wolne są od dodatków cukru czy soli, które można znaleźć w części suplementów zalegających na półkach aptek. Tabletki zapakowane są w niewielką, poręczną buteleczkę dzięki czemu łatwo ją ze sobą zabrać na wyjazd czy w podróż.

CHLORELLA

Kolejnym, interesującym suplementem oferowanym przez Solgar jest chlorella. Co to właściwie jest? Chlorella to glon, który pojawił się na naszej planecie kilkaset milionów lat temu.

Szukając informacji na jej temat łatwo natknąć się na dziesiątki niestworzonych historii o jej rzekomo magicznych właściwościach. Większość artykułów pochodzi ze stron, które zajmują się sprzedażą suplementów wykonanych na bazie chlorelli. Pamiętajcie – chlorella nie wyleczy Was z raka, nie dostarczy B12 i nie uczyni Was nieśmiertelnymi. Postaraliśmy się dla Was o bardziej wiarygodne informacje. Co właściwie zawiera chlorella?

Jeżeli chodzi o wartości odżywcze chlorella zwraca uwagę przede wszystkim ze względu na wysoki poziom witaminy A i żelaza – odpowiednio ponad 1000% i 700% dziennego zapotrzebowania w 100 gramach produktu. Więcej szczegółów znajdziecie w tabelce poniżej.

Źródło: http://nutritiondata.self.com/facts/custom/569428/2

Posiłkując się informacjami ze strony nutritionfacts.org włączenie chlorelii do diety może mieć pozytywne efekty.

Chlorella firmy Solgar to 100 kapsułek po 520 mg każda. Co ciekawe oferowana chlorella została poddana procesowi rozerwania ścianek komórkowych dzięki czemu nasz organizm zwiększa przyswajalność składników mineralnych. Zalecana dzienna dawka to 1-3 tabletek.

Chlorella w formie suplementu diety nie zastąpi nam pełnowartościowego posiłku. Może stanowić natomiast interesujące uzupełnienie codziennego menu. Jeżeli trenujesz możesz skorzystać z właściwości chlorelli i zobaczyć jak wpływa na Twój organizm i kondycję. Oferowany produkt jest w 100% roślinny i nie zawiera dodatków pochodzenia zwierzęcego.

Na tym kończymy dzisiejszy wpis. Z biegiem czasu będziemy starali się uzupełniać blog o informacje na temat kolejnych produktów.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

21 Responses to Suplementy diety: B12 i chlorella

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑

Shares