Czy weganizm zmienia świat?
Główną ideą przyświecająca nam podczas zakładania Vegan Workout była promocja diety roślinnej wśród osób aktywnych fizycznie. Z drugiej strony – promocja aktywności fizycznej wśród samych wegan. Chociaż zdecydowana większość naszych postów i wpisów odnosi się bezpośrednio do kwestii związanych ze sportem, w tym również wpisy dotyczące diety, to najważniejszym elementem naszego projektu pozostaje sam weganizm. I chociaż nie piszemy o tym w ramach Vegan Workout, dla nas dieta roślinna jest przede wszystkim wyborem etycznym. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to, co mamy na talerzu nie jest już wyłącznie kwestią upodobań kulinarnych. To, co jemy ma wpływ nie tylko na zwierzęta, ale również na kwestie ekologiczne, społeczne i ekonomiczne.
Wiele osób podważa sens diety roślinnej wskazując na jej marginalną rolę we współczesnym świecie, a tym samym na brak jakichkolwiek pozytywnych rozwiązań wynikających z odrzucenia mięsa i produktów odzwierzęcych z diety.
Czy rzeczywiście powinniśmy traktować weganizm w kategoriach fanaberii dietetycznej, bagatelizując zarówno ilość osób przechodzących na dietę roślinną, jak i jego wpływ na rzeczywistość?
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się statystyce. Ile osób decyduje się dziś na zmianę diety?
- 7% obywateli Niemiec to dziś wegetarianie. 1/3 obywateli deklaruje ograniczenie mięsa w diecie, a 19% mówi o włączeniu do menu większej ilości roślinnych posiłków (więcej)
- Co 10 obywatel Szwecji jest dziś wegetarianinem (więcej)
- 16 milionów Amerykanów wybrało dietę wegańską (więcej)
- Konsumpcja mięsa w Stanach Zjednoczonych spadła o ponad 12% w stosunku do 2007 roku (więcej)
- Ponad 50% Amerykanów deklaruje włączenie do swojego jadłospisów większej ilości posiłków stricte roślinnych (więcej)
- W Wielkiej Brytanii liczba wegan wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o 360% (więcej)
- Barcelona, jako pierwsze miasto na świecie, zadeklarowało się oficjalnie miastem przyjaznym diecie wegańskiej i obiecało wspierać ideę diety roślinnej (więcej)
- 33% Kanadyjczyków wybrało wegetarianizm lub zdecydowało się na znaczne ograniczenie mięsa w menu. 33% to 12 milionów osób! (więcej)
- 50 milionów obywateli Chin jest dziś na diecie wegańskiej (więcej)
- Rząd Chin chce zminimalizować spożycie mięsa wśród obywateli swojego kraju, ograniczając jego konsumpcję nawet o 50% (więcej)
Weganizm, a raczej dieta roślinna, nie jest dziś tematem wyłącznie towarzyskich pogawędek. Kwestię diety roślinnej podejmują największe i najważniejsze organizacje na świecie:
- Szefowie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu zwracają uwagę na konieczność ograniczenia mięsa w diecie (więcej) ze względu na szkodliwe następstwa hodowli zwierząt na kwestię zmian klimatycznych (tak, antropogeniczne pochodzenie globalnego ocieplenia jest realnym problemem 1,2,3)
- Negatywny wpływ diety zawierającej produkty odzwierzęce poruszyło również ONZ (więcej)
- Kilka lat temu FAO wydało głośny raport na temat wpływu hodowli zwierząt na wzrost zmian klimatu (więcej)
- Trwają intensywne prace nad hodowlą mięsa in vitro. To nie tylko szansa na rozwiązanie palących problemów natury ekologicznej, ale i ratunek dla zwierząt zabijanych na mięso (1,2)
Czy to wszystko, zarówno rosnąca populacja wegan i wegetarian, jak i zaangażowanie międzynarodowych instytucji w ograniczenie konsumpcji mięsa, mają wpływ na rzeczywistość? Tak!
- W samych stanach Zjednoczonych liczba zwierząt wykorzystywanych w hodowli spadła o 400 milionów w stosunku do 2007 roku (więcej)
- Ministerstwo rolnictwa w Luksemburgu we współpracy z organizacjami pro zwierzęcymi dąży do wprowadzenia zakazu zabijania zwierząt na futra, skórę, pierze i wełnę (więcej)
- W Austrii zakazano hodowli klatkowej (więcej)
- Stowarzyszenie United Eggs Producers podjęło decyzję o zaprzestaniu zabijania piskląt płci męskiej na fermach. UEP skupia 95% producentów jaj w Stanach Zjednoczonych (więcej)
- Coraz więcej krajów na świecie wprowadza zakaz cyrków z udziałem zwierząt (więcej)
- W Indiach delfiny uzyskały prawny status „osoby” (więcej)
- Kolejne kraje wprowadzają zakaz hodowli zwierząt na futra, część zaostrza przepisy (więcej)
- Jedna z największych organizacji dietetycznych na świecie wydała przychylny raport na temat bezpieczeństwa diet wegetariańskich, w tym diety roślinnej (więcej)
- Na skutek kolejnych badań drastycznie obniża się cena produkcji mięsa in vitro (więcej)
- Rośnie rynek wegańskiej żywności – jego wartość w ciągu ostatnich lat wzrosła dwukrotnie (więcej)
Im więcej osób ogranicza mięso w diecie lub przechodzi na wegetarianizm i weganizm, tym więcej mówi się o prawach zwierząt, tym częściej problematyka wykorzystywania zwierząt pojawia się na forum publicznym. Konsekwencją tego procesu są zmiany prawne, które mają realny wpływ na nasze środowisko i sytuację zwierząt w hodowlach. Pomyśl, ile moglibyśmy osiągnąć gdybyś i Ty dołączył do rosnącej populacji wegetarian i wegan poprawiając statystyki przywołane na początku artykułu. Od tego wszystko się zaczyna.
7 Responses to Czy weganizm zmienia świat?