Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
Czy weganizm zmienia świat? – Vegan Workout

Dieta

Published on 16 czerwca, 2016 | by admininistrator

7

Czy weganizm zmienia świat?

Główną ideą przyświecająca nam podczas zakładania Vegan Workout była promocja diety roślinnej wśród osób aktywnych fizycznie. Z drugiej strony – promocja aktywności fizycznej wśród samych wegan. Chociaż zdecydowana większość naszych postów i wpisów odnosi się bezpośrednio do kwestii związanych ze sportem, w tym również wpisy dotyczące diety, to najważniejszym elementem naszego projektu pozostaje sam weganizm. I chociaż nie piszemy o tym w ramach Vegan Workout, dla nas dieta roślinna jest przede wszystkim wyborem etycznym. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to, co mamy na talerzu nie jest już wyłącznie kwestią upodobań kulinarnych. To, co jemy ma wpływ nie tylko na zwierzęta, ale również na kwestie ekologiczne, społeczne i ekonomiczne.

Wiele osób podważa sens diety roślinnej wskazując na jej marginalną rolę we współczesnym świecie, a tym samym na brak jakichkolwiek pozytywnych rozwiązań wynikających z odrzucenia mięsa i produktów odzwierzęcych z diety.

Czy rzeczywiście powinniśmy traktować weganizm w kategoriach fanaberii dietetycznej, bagatelizując zarówno ilość osób przechodzących na dietę roślinną, jak i jego wpływ na rzeczywistość?

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się statystyce. Ile osób decyduje się dziś na zmianę diety?

 • 7% obywateli Niemiec to dziś wegetarianie. 1/3 obywateli deklaruje ograniczenie mięsa w diecie, a 19% mówi o włączeniu do menu większej ilości roślinnych posiłków (więcej)
 • Co 10 obywatel Szwecji jest dziś wegetarianinem (więcej)
 • 16 milionów Amerykanów wybrało dietę wegańską (więcej)
 • Konsumpcja mięsa w Stanach Zjednoczonych spadła o ponad 12% w stosunku do 2007 roku (więcej)
 • Ponad 50% Amerykanów deklaruje włączenie do swojego jadłospisów większej ilości posiłków stricte roślinnych (więcej)
 • W Wielkiej Brytanii liczba wegan wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o 360% (więcej)
 • Barcelona, jako pierwsze miasto na świecie, zadeklarowało się oficjalnie miastem przyjaznym diecie wegańskiej i obiecało wspierać ideę diety roślinnej (więcej)
 • 33% Kanadyjczyków wybrało wegetarianizm lub zdecydowało się na znaczne ograniczenie mięsa w menu. 33% to 12 milionów osób! (więcej)
 • 50 milionów obywateli Chin jest dziś na diecie wegańskiej (więcej)
 • Rząd Chin chce zminimalizować spożycie mięsa wśród obywateli swojego kraju, ograniczając jego konsumpcję nawet o 50% (więcej)

Weganizm, a raczej dieta roślinna, nie jest dziś tematem wyłącznie towarzyskich pogawędek. Kwestię diety roślinnej podejmują największe i najważniejsze organizacje na świecie:

 • Szefowie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu zwracają uwagę na konieczność ograniczenia mięsa w diecie (więcej) ze względu na szkodliwe następstwa hodowli zwierząt na kwestię zmian klimatycznych (tak, antropogeniczne pochodzenie globalnego ocieplenia jest realnym problemem 1,2,3)
 • Negatywny wpływ diety zawierającej produkty odzwierzęce poruszyło również ONZ (więcej)
 • Kilka lat temu FAO wydało głośny raport na temat wpływu hodowli zwierząt na wzrost zmian klimatu (więcej)
 • Trwają intensywne prace nad hodowlą mięsa in vitro. To nie tylko szansa na rozwiązanie palących problemów natury ekologicznej, ale i ratunek dla zwierząt zabijanych na mięso (1,2)

Czy to wszystko, zarówno rosnąca populacja wegan i wegetarian, jak i zaangażowanie międzynarodowych instytucji w ograniczenie konsumpcji mięsa, mają wpływ na rzeczywistość? Tak!

 • W samych stanach Zjednoczonych liczba zwierząt wykorzystywanych w hodowli spadła o 400 milionów w stosunku do 2007 roku (więcej)
 • Ministerstwo rolnictwa w Luksemburgu we współpracy z organizacjami pro zwierzęcymi dąży do wprowadzenia zakazu zabijania zwierząt na futra, skórę, pierze i wełnę (więcej)
 • W Austrii zakazano hodowli klatkowej (więcej)
 • Stowarzyszenie United Eggs Producers podjęło decyzję o zaprzestaniu zabijania piskląt płci męskiej na fermach. UEP skupia 95% producentów jaj w Stanach Zjednoczonych (więcej)
 • Coraz więcej krajów na świecie wprowadza zakaz cyrków z udziałem zwierząt (więcej)
 • W Indiach delfiny uzyskały prawny status „osoby” (więcej)
 • Kolejne kraje wprowadzają zakaz hodowli zwierząt na futra, część zaostrza przepisy (więcej)
 • Jedna z największych organizacji dietetycznych na świecie wydała przychylny raport na temat bezpieczeństwa diet wegetariańskich, w tym diety roślinnej (więcej)
 • Na skutek kolejnych badań drastycznie obniża się cena produkcji mięsa in vitro (więcej)
 • Rośnie rynek wegańskiej żywności – jego wartość w ciągu ostatnich lat wzrosła dwukrotnie (więcej)

Im więcej osób ogranicza mięso w diecie lub przechodzi na wegetarianizm i weganizm, tym więcej mówi się o prawach zwierząt, tym częściej problematyka wykorzystywania zwierząt pojawia się na forum publicznym. Konsekwencją tego procesu są zmiany prawne, które mają realny wpływ na nasze środowisko i sytuację zwierząt w hodowlach. Pomyśl, ile moglibyśmy osiągnąć gdybyś i Ty dołączył do rosnącej populacji wegetarian i wegan poprawiając statystyki przywołane na początku artykułu. Od tego wszystko się zaczyna.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

7 Responses to Czy weganizm zmienia świat?

 1. Hanna pisze:

  Super #GoVegan I zmieniaj świat …serce mnie boli jak widzę cierpienie zwierząt… cieszyłabym jakbyście poruszyli temat testowanaia na zwierzętach…i wymienilibyście wszystkie chemiczne firmy co są na liście PETA… ludzie nie myślą o takich sprawach. Kupują nieswiadomie kosmetyki, perfumy, płyny do prania itd. Które są testowane na zwierzętach…trzeba z tym skończyć… proszę pomóżcie.

 2. Karol pisze:

  To jest jedyny znany mi na chwilę obecną sposób na uratowanie ludzkości przed samozagładą. Wyobraźcie sobie świat w którym zwierzęta i w ogóle przyroda może w spokoju sobie żyć w naszym towarzystwie 🙂 Idąc dalej ludzkość nie jedząc mięsa straci parcie na zabijanie, skończą się wojny i stworzymy Raj na Ziemi :p na na na Serio można podciągnąć jedzenie mięsa pod łamanie piątego przykazania. Czytałem, że nawet buddyści mogą trafić do piekła za jedzenie mięsa 🙂 My tu pitu pitu a tu naprawdę poważna sprawa 🙂

 3. Infinitax pisze:

  Super artykuł! Każdy weganin pewnie wie, że jego wybory autentycznie zmieniają świat, ale coraz częściej zatwardziali przeciwnicy naszej diety mówią, że przez nas mięso się marnuje, albo że i tak jednostka nie jest w stanie nic zrobić (jakby nie znali praw popytu…). I właśnie przez takie nienawistne gadki wielu może czuć się małym, nieważnym człowiekiem, a ten artykuł dodaje wiary w moc jednostek 😉 Bo przecież jednostki tworzą całokształt i od zarania dziejów to jednostki pchały świat do przodu.
  Miło poznać takie motyqujące fakty! Z tego co widzę, jest nienajgorzej 😀 Pozdrawiam!

 4. Wojtek pisze:

  Odkryłem Waszą stronę około 2 tygodnie temu Codziennie coś czytam Chyba jeszcze nie trafiłem na taką stronę Wszystko co przeczytałem było rozsądne, napisane bez zadęcia Porady przystępne i jasne Nie ma się do czego przyczepić˘Nawet planuję wypróbować dietę czysto roślinną(przez Was)chociaż już teraz niewiele mi do takiej brakuje Pozdrawiam i pozostaję fanem??

 5. prala pisze:

  super! bardzo pomyślne informacje 🙂 dzięki za zebranie ich w jedną całość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑