Dieta

Published on 6 marca, 2013 | by admininistrator

32

5 dróg do weganizmu

Dla większości osób weganizm to kompletna abstrakcja. Nie wiadomo, o co w tym dokładnie chodzi, ani jak się za to zabrać. Niektórzy rozmowę o diecie roślinnej zbywają ironicznym uśmiechem, drudzy są nawet ciekawi nowej diety, ale nie wyobrażają sobie życia bez mięsa. Jeżeli i ty do nich należysz przygotowaliśmy dla ciebie 5 krótkich lekcji, które warto zapamiętać i wziąć sobie do serca zastanawiając się nad weganizmem. Żadnych przepisów i gadania o witaminach. O tym przeczytać możesz wszędzie.

# 1. Nie rób z siebie ofiary

Niektórzy podziwiają wegan. Nie mogą uwierzyć, że ci ludzie sami z siebie rezygnują z mięsa, serów, jaj i mleka. Przecież one są takie pyszne! Niektórzy chętnie by nawet spróbowali tego weganizmu (w końcu tyle naczytali się o tym cholesterolu), ale wiadomo, że nie dadzą sobie rady. Nie potrafiliby zrezygnować z mięsa. To niemożliwe. Zaczęliby umierać z głodu, nie mieliby siły wstać z łóżka. Mięso jest takie dobre, że gdyby go sobie odmówili, cały dzień chodziliby wkurzeni i obrażeni na cały świat.

To zadziwiające jak często ludzie (zazwyczaj z uśmiechem na ustach) z góry skazują siebie na porażkę. Jeśli i ty do nich należysz – przestań robić z siebie ofiarę! Rezygnacja z mięsa to żaden heroiczny wyczyn. Przestań podziwiać innych. Nie lepiej podziwiać siebie?

#2. Nie utrudniaj sobie życia

Nasłuchałeś się różnych dziwnych rzeczy na temat weganizmu i jesteś przekonany, że od tej pory będziesz musiał jeść „specjalne” jedzenie dla wegan i wydajesz majątek na sojowe pasztety, kotlety, parówki, desery, a na koniec kupujesz kilka kartonów mleka sojowego w różnych smakach. Ciągle zastanawiasz się co jeszcze wegańskiego możesz znaleźć na półkach z ekologiczną żywnością. W końcu sięgasz po sojowe batoniki… Zapominasz, że wegańska jest w większości ponad połowa asortymentu w sklepie. Warzywa, owoce, orzechy, zboża, rośliny strączkowe, grzyby, glony – to wszystko jest wegańskie! Nie utrudniaj sobie życia w poszukiwaniu tajemniczych i „specjalnych” produktów dla wegan. Łazisz od jednego sklepu ze zdrową żywnością do drugiego i tracisz czas i pieniądze na, w większości, całkowicie zbędne jedzenie. Nie musisz jeść parówek i kotletów sojowych. W ogóle nie musisz jeść soi jeśli nie chcesz. W pierwszej kolejności skup się na nieprzetworzonych produktach roślinnych, a dopiero potem pomyśl o dodatkach w postaci jogurtów ryżowych czy sojowych sznyclach. Wbrew temu co twierdzi niedoinformowane społeczeństwo, soja nie jest podstawą diety wegańskiej (ani tym bardziej wegetariańskiej), a weganie, jeśli nie mają ochoty, nie muszą kupować żadnych mięsnych substytutów. Wegańskie jedzenie jest wszędzie! Na bazarach, w warzywniakach, hipermarketach i sklepikach osiedlowych. Nie tylko w super wypasionych sklepach ekologicznych.

#3. Zacznij myśleć o plusach, nie o minusach

Co się stanie kiedy przestaniesz jeść mięso, a potem jajka, sery i pić krowie mleko? Będzie ci smutno, źle? Pomyślisz, że już nigdy nie zjesz nic dobrego? Wizualizujesz sobie ciężkie i okrutne życie pełne wyrzeczeń? Wcześniej nie zdarzało ci się wizualizować sobie kolejek do lekarzy? Stosu wypisanych recept i codziennego łykania kolorowych pigułek? Szkoda. Bo do tego w większości prowadzi tradycyjna dieta. Weganizm to świetna profilaktyka w walce z narastającym problemem chorób cywilizacyjnych. Jeśli już koniecznie musisz być pesymistą bądź obiektywny! Jedzenie mięsa może się na dłuższą metę okazać bardzo nieopłacalne. Pomyśl o tym. Dużo taniej wyjdzie ci dieta roślinna. To pierwszy plus. Szansa na to, że do późnej starości, a właściwie do końca życia zachowasz dobre zdrowie to drugi plus. Nie będziesz musiał prosić o pomoc przechodząc przez jezdnię, będziesz mógł nadal pozostać aktywny fizycznie. To kolejny plus. To w przyszłości, a co teraz? Szansa spotkania nowych ludzi i działania dla dobra zwierząt i środowiska. Do tego multum nowych smaków i zapachów, przełamywanie schematów kulinarnych i społecznych.

#4. Znajdź ludzi podobnych do siebie

Weganie wydają ci się kosmitami? Nic dziwnego. Prawdopodobnie nie znasz żadnej weganki, ani żadnego weganina. Wizualizujesz ich sobie jako wychudzonych anemików i nie masz najmniejszej ochoty się do nich upodobnić. Nic dziwnego. Kto chciałby zostać wychudzonym anemikiem.. ? Zanim jednak popuścisz wodze fantazji spróbuj poznać kilku wegan. Wkrótce okaże się, że w rzeczywistości to tacy sami ludzie jak ty. Wstają rano, idą do pracy lub szkoły, zarabiają pieniądze, chodzą do kina, na koncerty, bawią się na imprezach, mają swoje zainteresowania. Weganizm nagle wyda ci się zupełnie naturalny. I o to chodzi!

#5. Nie histeryzuj

Starasz się dostrzegać plusy ale ciągle przeraża cię myśl, że do końca życia nie spróbujesz już ulubionych serowych paluszków? Weganizm nie jest więzieniem. Jeżeli na samym początku postawisz sprawę na ostrzu noża i będziesz myśleć w kategoriach „nigdy”, „na zawsze” itd. twoja motywacja wyparuje w ciągu kilku miesięcy. Skup się na chwili obecnej. Jeżeli trzeba zastosuj metodę małych kroków. Spróbuj weganizmu przez miesiąc. Nie zakładaj, że po tym miesiącu będziesz miał obowiązek pozostać weganinem do końca życia. Taka myśl część ludzi może paraliżować. Odstaw produkty odzwierzęce na miesiąc i zobacz co się stanie. Prawdopodobnie weganizm zacznie być dla ciebie coraz bardziej naturalny i zaczniesz dostrzegać, że tak naprawdę masz okazję wypróbować i smakować produktów, na które nigdy nie zdecydowałbyś się na diecie tradycyjnej. Pod warunkiem, że nie będziesz histeryzować. Nie traktuj diety roślinnej jako obowiązku. Jeżeli będziesz chciał z niej zrezygnować to zrezygnujesz. Nic na siłę. Paradoksalnie dzięki takiemu podejściu z weganizmu prawdopodobnie już nie zrezygnujesz.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

32 Responses to 5 dróg do weganizmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑

Shares