Dieta

Published on 17 kwietnia, 2014 | by admininistrator

100

Zadbaj o stawy: kolagen i żelatyna (nie) działają

Zgodnie z obietnicą kontynuujemy nasz ostatni wpis na temat zdrowia stawów. Dzisiaj kilka słów o popularnej teorii, zgodnie z którą spożywanie żelatyny ma pomóc nam w przypadku kontuzji i zmniejszyć dolegliwości bólowe w stawach.

Zwolennicy włączenia żelatyny do diety zwracają uwagę na zawarte w niej białko – kolagen. To samo białko, które obecne jest między innymi w naszych stawach. Warto jednak pamiętać, że nasz organizm rozbija każde białko na poszczególne aminokwasy, a nie transportuje w całości do np. stawów.

Potwierdza to między innymi Europejski Urzęd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Ich zdaniem nie istnieje związek pomiędzy spożywaniem kolagenu a zdrowiem stawów.

Co więcej regularna konsumpcja żelatyny może nam dodatkowo zaszkodzić nasilając stany zapalne organizmu na skutek zawartych w produkcie nasyconych kwasów tłuszczowych.

Warto poczekać na kolejne badania podchodząc tym samym z dystansem do teorii przypisującej zdrowie stawów żelatynie.

Zdrowe stawy to przede wszystkim dobrze zbilansowana dieta (wolna od niebezpiecznych tłuszczów i wysoko przetworzonych produktów) oraz odpowiednio zaplanowany trening. Nie istnieje jeden, magiczny produkt, który przywróci naszym stawom zdrowie.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

100 Responses to Zadbaj o stawy: kolagen i żelatyna (nie) działają

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑

Shares