Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
Wszystko o witaminie B12 na diecie wegańskiej cz.2 – Vegan Workout

Dieta

Published on 18 września, 2016 | by admininistrator

0

Wszystko o witaminie B12 na diecie wegańskiej cz.2

Zgodnie z obietnicą, publikujemy drugą część naszego wpisu na temat witaminy B12 na diecie roślinnej. W pierwszej części artykułu skupiliśmy się na kwestiach związanych z potencjalnym niedoborem B12 u wegetarian i wegan, pisaliśmy również o dostępnych na rynku produktach fortyfikowanych w witaminę B12.

Dzisiaj zajmiemy się popularnymi przeinaczeniami, niedomówieniami i mitami, w które, niestety, wciąż wielu wegan i wegetarian wierzy, będąc przekonanym, że suplementacja B12 na diecie roślinnej jest zbędna.

#1. B12 znajduje się w glonach

To nieprawda. Glony, takie jak np. spirulina zawierają jedynie analogi witaminy B12. Nie tylko nie wpływa to pozytywnie na poziom witaminy B12, dodatkowo utrudnia wchłanianie aktywnej formy B12. To ważna uwaga dla wszystkich, którzy korzystają ze spiruliny unikając jednocześnie suplementacji B12.

Producenci suplementów na bazie spiruliny (i nie tylko) będą was przekonywać, że ich produkt to doskonałe źródło B12. Etykieta każdego produktu zawierać będzie prawdopodobnie wykaz wszystkich, zawartych w suplemencie witamin, w tym B12. Pomijam w tej chwili odpowiedź na pytanie, czy to umyślne działanie na szkodę swoich klientów czy po prostu brak wiedzy. Spirulina nie zawiera B12.

Istnieją przesłanki, że aktywna forma B12 może znajdować się w chlorelli. Nawet jeżeli późniejsze badania to potwierdzą – jest to skrajnie niepraktyczny i nieekonomiczny sposób pozyskiwania B12. Wymaga stosowania większych dawek chlorelli (np. w postaci tabletek) niż konwencjonalnego suplementu z witaminą B12.

#2. Witamina B12 produkowana jest przez bakterie w naszym przewodzie pokarmowym

To prawda, bakterie w jelicie grubym produkują aktywną formę witaminy B12. Nie jesteśmy jednak w stanie jej wykorzystać ponieważ składniki mineralne przyswajamy na poziomie jelita cienkiego.

#3. Jaka powinna być dzienna dawka suplementu B12?

Możemy suplementować mniejsze dawki, ale częściej lub duże – raz na kilka dni. Przyswajalność witaminy B12 z suplementu jest niewielka, dlatego powinniśmy celować w suplementy, które zawierają kilkaset procent dziennego zapotrzebowania. Stosowne informacje znajdziecie na odwrocie opakowania. Takie dawki (około 25 – 100 μg) będą dobre do codziennej suplementacji. Ze względów praktycznych, polecamy jednak przyjmowanie większych dawek (np. VeganiCity 1000 μg) raz na 2-3 dni. Niezależnie od tego, czy jest to cyjano czy metylokobalamina. Nie wdając się w szczegóły – obie te formy uzupełniają poziom witaminy B12.

#4. Zapasy witaminy B12 w naszej wątrobie wystarczają na 5 lat

Nigdy nie mamy pewności w jaki sposób nasz organizm radził sobie z gromadzeniem tych zapasów. Być może wcale takimi zapasami nie dysponujemy. Nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić. Poza tym, B12 zawarta w wątrobie nie jest dostępna dla wszystkich organów naszego ciała.

Przeciwnicy suplementacji na diecie roślinnej to zwykle osoby, które wychodzą z błędnego założenia, że problem niedoboru B12 na diecie wegańskiej nie istnieje. Stosują jednocześnie argumentacje opartą o podstawowe błędy logiczne, o których pisaliśmy w pierwszej części tekstu – „appeal to nature” i „anecdotal evidence”. Niedobory B12 na dłuższą metę mogą okazać się nieodwracalne zwiększając nie tylko ryzyko chorób serca ale i uszkodzenia układu nerwowego. Nie warto ryzykować.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑