Dieta

Published on 6 listopada, 2012 | by admininistrator

6

Weganizm dla początkujących

Część z Was na pewno słyszała o filmie „Forks over Knives„. Dokument powstał w oparciu o raport z wieloletnich badań dietetycznych zainicjowanych przez uznanego biochemika T. Collina Campbella. Wyniki i szczegółowy opis badania znajdziecie w 'The China Study”, wydanej w naszym kraju pod tytułem „Nowoczesne zasady odżywiania„.

Polecamy ją zarówno osobom na diecie tradycyjnej jak i tym, którzy eksperymentują z dietami wegetariańskimi.

Badania przeprowadzone przez Campbella przyniosły przekonujące dowody na rzecz profilaktycznych właściwości diety roślinnej.

Dlaczego to właśnie niskotłuszczowa, pełnoziarnista dieta roślinna wydaje się być najlepszą bronią w walce przeciw współczesnym chorobom cywilizacyjnym? Zachęcamy do sięgnięcia po „The China Study” i obejrzenia „Forks over Knives”. Film wciąż jeszcze nie jest dostępny w Europie ale można go zamówić za pośrednictwem strony www.forksoverknives.com. Zachęcamy do obejrzenia traileru w języku angielskim.

Zainteresowanie jakie wywołał zarówno film jak i badania Campbella zaowocowały kolejną książką – „Widelec zamiast noża” wydaną niedawno przez Wydawnictwo Galaktyka. Po lekturze „Nowoczesnych zasad odżywiania” i obejrzeniu filmu wydaje się, że wszystko na temat diety roślinnej zostało już powiedziane. O czym więc jest najnowsza książka napisana pod redakcją Gene’a Stone’a?

Pierwsza jej cześć podsumowuje naszą współczesną wiedzę na temat pro zdrowotnych właściwości diety roślinnej. Dlaczego powinniśmy wybierać rośliny, a odrzucić produkty odzwierzęce, w tym mięso i nabiał i dlaczego nasza dieta ma tak niebagatelny wpływ na środowisko i życie innych zwierząt? O tym przeczytacie na pierwszych kilkudziesięciu stronach książki. Najcenniejsze są jednak wskazówki praktyczne. Można być weganinem jedząc na okrągło frytki i popijając je coca colą. Nie o to nam jednak chodzi. Większość osób zadaje sobie więc w kółko to samo pytanie: co jeść? Czego unikać, a na co zwracać uwagę? Autorzy starają się przybliżyć temat konserwantów w żywności, odpowiadają na pytania związane z pojęciem nisko przetworzonej żywności, wspominają o suplementacji witaminy B12. To jednak nie koniec. Czytelnik może również zapoznać się z opiniami lekarzy i specjalistów, a także poznać osoby, którym dieta roślinna pomogła w walce z chorobami serca czy otyłością.

Wszystko to skoncentrowane na pierwszych 50 stronach. Co dalej? Kolejną część książki stanowią przepisy. Zupy, sosy, dania obiadowe, desery – wszystko w wersji niskotłuszczowej, bez użycia mleka, jaj czy mięsa. Nie mieliśmy jeszcze okazji ich przetestować, ale wyglądają bardzo zachęcająco. Całość wydana jest bardzo elegancko i robi pozytywne wrażenie. Niektórym doskwierać może jedynie brak zdjęć do poszczególnych przepisów.

Do kogo skierowana jest książka? Osoby, które są już weganami nie znajdą tam wielu nowych informacji ,ale mogą skorzystać z przepisów. „Widelec zamiast noża” jest za to doskonałą propozycją dla tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na diecie roślinnej. Najważniejsze fakty podane w skoncentrowanej formie na pierwszych kilkudziesięciu stronach. Warto potraktować tę książkę jako punkt wyjścia do poszukiwania dalszych informacji. Warto tutaj sięgnąć po wymienione wcześniej „Nowoczesne zasady odżywiania”.

Jeżeli chcielibyście przybliżyć temat weganizmu swoim najbliższym i znajomym zacznijcie od „Widelca zamiast noża”. Możecie być pewni, że ich nie zanudzi.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

6 Responses to Weganizm dla początkujących

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑

Shares