Published on 30 lipca, 2013 | by admininistrator
11TOP 5 produktów roślinnych na regenerację mięśni
Każdy sportowiec wie, że po intensywnym treningu niezwykle ważna jest regeneracja. Okazuje się, że w odżywieniu komórek po wysiłku fizycznym zbawienne i niezwykle pomocne mogą okazać się pewne produkty spożywcze. Jedzenie w doskonały sposób może przyczynić się do odnowy struktury naszych tkanek. Przedstawiamy 5 produktów, które powinny znaleźć się na talerzu każdego sportowca!
ANANAS
Zawiera enzym bromelinę charakteryzujący się właściwościami przeciwzapalnymi, chroniący nasze komórki i umożliwiający ich odbudowę. Owoc doskonale nawadnia, ponieważ 3/4 jego masy to frakcja płynna. Mięśnie w 80 % składają się z wody, a skutkiem jej utraty podczas wysiłku może być spowolniona regeneracja.
Poza tym synteza białek (kolejny budulec) jest efektywniejsza w tkankach nawodnionych. Witamina C, antyoksydant, odżywia komórki i bierze udział w tworzeniu kolagenu. Jest to składnik włókien wzmacniający odbudowane mięśnie, jednocześnie zmniejszając ryzyko ich uszkodzenia.
CYNAMON
Badania, prowadzone w grupie irańskich sportsmenek, pokazały, że spożycie cynamonu zmniejsza ból w mięśniach po treningu, a także łagodzi stany zapalne. Poza tym zwiększa on ilość wchłaniane przez komórki mięśniowe glukozy – z tej samej ilości insuliny powoduje większą adsorpcję tego składnika. Przyprawa sprawia więc, że węglowodany zostają zmagazynowane w mięśniach zamiast w komórkach tłuszczowych.
MIGDAŁY
Znajdziemy w nich witaminę E w najlepiej przyswajalnej formie. Antyoksydant ten oczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza regenerację. Warto pamiętać, że dzięki dużej zawartości białka pomogą nam w przyroście beztłuszczowej masy mięśniowej. Antykataboliczne działanie zapewniają obecne w orzechach mononienasycone kwasy tłuszczowe. Redukują też ilość stresu oksydacyjnego , który pojawia się przy spożywaniu dużej ilości produktów wysokobiałkowych.
QUINOA
Zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli te, których organizm sam nie potrafi zsyntetyzować, a są niezbędne do budowy białek. Jeden z nich to lizyna, przyśpieszająca odnowę tkanek i wzrost masy mięśniowej. Badania wykazały także, że quinoa może przyczynić się do wzrostu w organizmie insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF – 1).
Obecny w ziarnie magnez zapobiega skurczom, ma właściwości odprężające i relaksujące. Warto więc dodać ją do menu, gdy mamy problemy z bezsennością. Jak wiadomo sen jest jednym z najważniejszych czynników w procesie regeneracji.
OLEJ KOKOSOWY
Wykazuje on właściwości przeciwzapalne, a obniżenie odporności zmniejsza możliwości regeneracyjne organizmu. Wbrew powszechnym opiniom może być on doskonałym składnikiem posiłku potreningowego – powoduje skok insulinowy (stymuluje wydzielanie tego składnika). Uważa się, że tłuszcze spowolnią przyswajanie białek i węglowodanów, jednak proces wchłaniania zawartych w kokosie kwasów tłuszczowych (MCFA) jest prostszy. Wędrują one bezpośrednio z jelit do wątroby poprzez żyłę wrotną, tak więc mogą szybko dotrzeć do innych komórek (mięśniowych). Nie zostają one zmagazynowane i przemienione w tłuszcz. Olej kokosowy dostarcza nam IMTG. Składnik ten, podczas regeneracji, odbudowuje i pogrubia błonę mięśniową.
Pisząc o zdrowych tłuszczach w naszej diecie, warto wspomnieć także o tanim, dobrze znanym oleju rzepakowym. Zawiera on niezwykle ważne w diecie sportowców NNKT – omega 3 i 6 w najlepszych proporcjach. Kwasy te pomagają w zmniejszaniu mikrouszkodzeń włókna mięśniowego.
Tekst: Joanna Róg
jeszcze arbuza
Hmm, ostatnio czytalam, ze olej kokosowy nie jest zdrowy ze względu na duza zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych.. Podobne jak palmowy-to jaktojest?
To prawda, ale używany od czasu do czasu jako dodatek do posiłku po treningowego nie będzie miał specjalnie negatywnego wpływu na nasze zdrowie.
Na zakwasiory najlepszy jest gorący prysznic! 🙂
Słyszałam właśnie o tym oleju rzepakowym – ponoć proporcje tych kwasów są najbliższe idealnym (1:1).
A czereśnie najlepsze na zakwasiory 🙂
Skoro już padło hasło: cynamon, to dorzuciłbym jeszcze inne przyprawy, a w szczególności kurkumę i imbir 🙂 ja stosuję kurkumę, imbir i chili do prawie każdego obiadu i uwielbiam to połączenie smakowe. Wspomniane przyprawy mają silne działanie antyoksydacyjne dzięki czemu wspomagają regenerację. pozdrawiam
a czy wiadomo konkretnie o który cynamon chodzi? czytałam ostatnio o rzekomej szkodliwości popularnego w sklepach cynamonu Cassia..
Ja bym tu dodała jeszcze arbuza, który działa jak izotonik, awokado i olej lniany (nawet lepszy od kokosowego) 😀
Tylko jedna uwaga 🙂 nie bromelanina i nie papina, ale bromelina bądź bromelaina oraz papaina 😉 takie literówki a mogą wiele zmienić z kontekstu 🙂
Czy to nie przepis na potreningową pinacoladę? Ugotowane ziarno quinoa zalane mlekiem kokosowym plus ananas, płatki migdałowe, cynamon.