Dieta

Published on 30 lipca, 2013 | by admininistrator

11

TOP 5 produktów roślinnych na regenerację mięśni

Każdy sportowiec wie, że po intensywnym treningu niezwykle ważna jest regeneracja. Okazuje się, że w  odżywieniu komórek po wysiłku fizycznym zbawienne i niezwykle pomocne mogą okazać się pewne produkty spożywcze. Jedzenie w doskonały sposób może przyczynić się do odnowy struktury naszych tkanek. Przedstawiamy 5 produktów, które powinny znaleźć się na talerzu każdego sportowca!

ANANAS

Zawiera enzym bromelinę charakteryzujący się właściwościami przeciwzapalnymi, chroniący nasze komórki i umożliwiający ich odbudowę.  Owoc doskonale nawadnia, ponieważ 3/4 jego masy to frakcja płynna. Mięśnie w 80 % składają się z wody, a skutkiem jej utraty podczas wysiłku może być spowolniona regeneracja.

timthumb.php

Poza tym synteza białek (kolejny budulec) jest efektywniejsza w tkankach nawodnionych. Witamina C, antyoksydant, odżywia komórki i bierze udział w tworzeniu kolagenu. Jest to składnik włókien wzmacniający odbudowane mięśnie, jednocześnie zmniejszając ryzyko ich uszkodzenia.

CYNAMON

Badania, prowadzone w grupie irańskich sportsmenek, pokazały, że spożycie cynamonu zmniejsza ból w mięśniach po treningu, a także łagodzi stany zapalne. Poza tym zwiększa on ilość wchłaniane przez komórki mięśniowe glukozy – z tej samej ilości insuliny powoduje większą adsorpcję tego składnika. Przyprawa sprawia więc, że węglowodany zostają zmagazynowane w mięśniach zamiast w komórkach tłuszczowych.

MIGDAŁY

Znajdziemy w nich witaminę E w najlepiej przyswajalnej formie. Antyoksydant ten oczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza regenerację. Warto pamiętać, że dzięki dużej zawartości białka pomogą nam w przyroście beztłuszczowej masy mięśniowej. Antykataboliczne działanie zapewniają obecne w orzechach mononienasycone kwasy tłuszczowe. Redukują też ilość stresu oksydacyjnego , który pojawia się przy spożywaniu dużej ilości produktów wysokobiałkowych.

QUINOA

Zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli te, których organizm sam nie potrafi zsyntetyzować, a są niezbędne do budowy białek. Jeden z nich to lizyna,  przyśpieszająca odnowę tkanek i wzrost masy mięśniowej.  Badania wykazały także, że quinoa może przyczynić się do wzrostu w organizmie insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF – 1).

Obecny w ziarnie magnez zapobiega skurczom, ma właściwości odprężające i relaksujące. Warto więc dodać ją do menu, gdy mamy problemy z bezsennością. Jak wiadomo sen jest jednym z najważniejszych czynników w procesie regeneracji.

OLEJ KOKOSOWY

Wykazuje on właściwości przeciwzapalne, a obniżenie odporności zmniejsza możliwości regeneracyjne organizmu. Wbrew powszechnym opiniom może być on doskonałym składnikiem posiłku potreningowego – powoduje skok insulinowy (stymuluje wydzielanie tego składnika). Uważa się, że tłuszcze spowolnią  przyswajanie białek i węglowodanów, jednak proces  wchłaniania zawartych w kokosie kwasów tłuszczowych (MCFA) jest prostszy. Wędrują one bezpośrednio z jelit do wątroby poprzez żyłę wrotną, tak więc mogą szybko dotrzeć do innych komórek (mięśniowych). Nie zostają one zmagazynowane i przemienione w tłuszcz.  Olej kokosowy dostarcza nam IMTG. Składnik ten, podczas regeneracji, odbudowuje i pogrubia błonę mięśniową.

Pisząc o zdrowych tłuszczach w naszej diecie, warto wspomnieć także o tanim, dobrze znanym oleju rzepakowym. Zawiera on niezwykle ważne w diecie sportowców NNKT – omega 3 i 6 w najlepszych proporcjach. Kwasy te pomagają w zmniejszaniu mikrouszkodzeń włókna mięśniowego.

Tekst: Joanna Róg


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

11 Responses to TOP 5 produktów roślinnych na regenerację mięśni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑

Shares