Dieta

Published on 17 lipca, 2016 | by admininistrator

0

Nowa odżywka białkowa na bazie bobu

Polski rynek roślinnych odżywek białkowych stale rośnie. Niedawno, nowe produkty do swojej oferty prowadziła firma ActiveHero. Jednym z nich jest odżywka oparta o białko z bobu. Do tej pory, jednym strączkiem, który był stosowany w tego typu odżywkach była soja i groch. Nic dziwnego, soja ma świetny aminogram i bardzo wysoki stopień przyswajalności (ponad 90%). Groch ma gorszy stopień przyswajalności ale nadal pozostaje białkiem lepszym jakościowo od popularnych odżywek z konopi i ryżu.

Jak na tym tle wypada białko z bobu? Zacznijmy od składu. Odżywka nie zawiera żadnych dodatków smakowych. To produkt wykonany w 100% z bobu. To plus, zwłaszcza dla alergików, którzy nie mogą spożywać soi.

Porcja 30 g odżywki zawiera:

  • 101 kalorii
  • 16,8 g białka
  • 3,3 g błonnika
  • 4,8 g węglowodanów
  • 0,9 g tłuszczu

100 g dostarcza 56 g białka. To niedużo, jeżeli porównamy ją do popularnych odżywek z serwatki. Podobnie, jeżeli zestawimy ją z białkiem sojowym i grochu, które dostarczają zwykle ponad 25 g białka w porcji.

faba

Mimo wszystko, odżywka z bobu wypada lepiej niż produkty na bazie protein grochu, jeżeli weźmiemy pod uwagę przyswajalność białka według skali PDCAAS. Dla bobu to 81%, podczas gdy groch to zaledwie 70%.

Dlatego białko bobu może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby urozmaicić swoją dietę i jednocześnie lekko podbić zawartość białka. Jednak dla osób o dużym zapotrzebowaniu 16 g białka w porcji to zdecydowanie za mało.

Kwestią dyskusyjną pozostaje ziemisty smak. Bardzo trudno go zabić nawet dużą ilością kakao i bananów. Odżywka dodana do owsianki często zbija się w grudki, co dodatkowo potęguje smak zmielonych strączków.

Dobrym wyjściem może być wykorzystanie odżywki w koktajlach na bazie warzyw. 16 porcji, czyli 500 g to koszt 39 zł. Bardzo przystępna cena. Pod względem ilości białka odżywka na bazie bobu plasuje się w okolicach produktów wykonanych z konopi. Bije je jednak na głowę jeżeli chodzi o jakość i aminogram.  Jeżeli do tej pory przyjmowaliście białko z konopi, warto zastanowić się nad alternatywą. Jeżeli jednak korzystaliście z białek o wyższej zawartości protein, białko z bobu będzie gorszym rozwiązaniem.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑