Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
Nowe badania: jedzenie mięsa i stereotyp męskości – Vegan Workout

Dieta

Published on 3 stycznia, 2016 | by admininistrator

12

Nowe badania: jedzenie mięsa i stereotyp męskości

Czy diety bezmięsne osłabiają poczucie męskości? Nowe badanie opublikowane w magazynie Appetite sugeruje odpowiedź twierdzącą. Zwraca jednak uwagę, że trend ten zaczyna się powoli zmieniać. Poprzednie wyniki nie były spójne w kwestii związku między wegetarianizmem a męskością, więc psycholog i badacz Margaret Thomas (Earlham College, Indiana) przeprowadziła nowe, trzyetapowe badanie. Jego celem miało być wyjaśnienie dlaczego niektórzy ludzie stereotypizują innych na podstawie ich diety.

Zgodnie z definicją Vegetarian Resource Group, weganizm to odmiana wegetarianizmu, która wyklucza z menu wszelkiego rodzaju mięso oraz produkty odzwierzęce, w tym jajka i nabiał. Niektórzy stają się weganami z powodów zdrowotnych, inni ze względów ekologicznych lub etycznych. Thomas twierdzi, że to powód przejścia na weganizm wpływa na to, jak dana osoba jest postrzegana przez środowisko.

W pierwszej fazie badań Thomas poprosiła 131 dorosłych uczestników o przeczytanie dwóch wersji historii. Pierwsza z nich opowiadała o kobiecie imieniem Jessica, a druga o mężczyźnie imieniem Jacob. Opowieści były praktycznie identyczne, z wyjątkiem fragmentu o sposobie odżywiania bohaterów – jedna z osób korzystała ze zróżnicowanej diety wegetariańskiej, a druga dostarczała sobie szerokiej gamy produktów spożywczych, włączając w to mięso.

Następnie uczestnicy zostali poproszeni o przekazanie swojej opinii na temat zdrowia, niezależności i męskości/kobiecości tychże bohaterów.

Drugi etap zakładał przepytanie kolejnej grupy 133 dorosłych osób. Przedstawiono im te same historie, z małym wyjątkiem – tym razem Jessica i Jacob byli obydwoje określeni jako weganie lub mięsożercy. W tym scenariuszu uczestnicy określili wegańskiego mężczyznę jako mniej męskiego niż mięsożernego.

Ostatnia część badania to 143 uczestników, którzy czytali kolejne dwa scenariusze. W nich Jessica i Jacob byli obydwoje weganami, ale w jednej historii był to ich wybór, w drugim przypadku byli zmuszeni do diety wegańskiej z powodu problemów z trawieniem. Ten etap pokazywał, że to nie sam weganizm pozbawia męskości w oczach innych, a raczej powód, dla którego mężczyźni przechodzą na taką dietę.

Kiedy Thomas przeanalizowała stosunkowo młodą grupę uczestników (średnia wieku 32 lata), to odkryła, że większość z nich nie wiązała weganizmu z niskim poziomem męskości. To mogło wskazywać na zmiany kulturowe w społeczeństwie – dieta wegańska stała się mainstreamem zarówno dla kobiet i mężczyzn.

Zdaniem Thomas, do tej pory to diety bogate w tłuszcz kojarzone były z podwyższonym poziomem męskości. Z drugiej strony coraz więcej kobiet i mężczyzn zwraca się w stronę zdrowszych alternatyw, z powodu powiązań wysokotłuszczowych diet z otyłością, chorobami serca i cukrzycą typu 2. W rezultacie rezygnacja z mięsa u mężczyzn staje się coraz to bardziej społecznie akceptowalna.

Tłumaczenie: Justyna Stebel (veganised-shop)
Źródło: http://www.medicaldaily.com/men-following-vegan-diet-subject-gender-stereotypes-non-meat-eater-seen-less-363164


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

12 Responses to Nowe badania: jedzenie mięsa i stereotyp męskości

 1. Sewciu pisze:

  Męskie są szerokie barki, siła, agresywność. To badanie, bardziej o postrzeganiu w społeczeństwie było, a nie o cechach psychofizycznych.

 2. Dietoteczka pisze:

  Wydaje mi się, że powoli się to zmienia, choć jak dobrze wiemy ciężko jest walczyć ze stereotypami… Trzeba informować społeczeństwo, że wegetarianizm może być męski!

 3. Janusz pisze:

  czytam te komentarze i smutno mi ze ludize ktorzy sa okreslają się mianem „wege” piszą takie fanaberie. Ludzie sa różni, są pojebani weganie i jak i pojebani mięsożercy. Kazdy je to co lubi, dlatego polecam się powstrzymać od opinii i komentowania na temat jednych i drugich bo właśnie poprzez te smęty komunikacja moze komuś nie działać prawidłowo i dochodzi do spięć stron. Troche luzu ludzie, nawet jak juz zderzysz się z idiotą, zaniechaj i odpuść bo ciskając mu o swoich racjach stajesz sie tak samo marnym stworzeniem jak twój oprawca.

 4. Anonim pisze:

  Vege jest Sexy, bo idzie w parze z ponadprzeciętną inteligencją, sprawnością i zdrowiem! (y)

 5. Lobo pisze:

  Największą trudnością w bycie veg* to codzienne zmaganie się z hatem i idiotyzmami ludzi którzy myślą że jesteśmy id tego żeby się przed nimi tłumaczyć ze swoich wyborów.

  • M. pisze:

   Otóż to. Niestety/stety jestem osobą, która nie należy do osób namawiających do bycia wege (jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, chętnie się wypowiem), chociaż dla mnie to już wieloletnia dieta. Nie rozumiem, dlaczego ja nie wypowiadając jednego zdania dostaję chmurę szaleńczych pytań, głównie irracjonalnych klasyków. Czy nie można już normalnie zasiąść do stołu i zjeść z talerza co kto sobie na niego nałożył?

   • Ania pisze:

    Ktoś kiedyś powiedział – być może Ty słyszysz to pytanie tysięczny już raz, ale może ta osoba po raz pierwszy w zyciu je zadała. Bądźmy cierpliwi i tłumaczmy. A złośliwe komentarze olewajmy.

    A co do artykułu – męskie jest bronienie słabszych i walka w słusznej sprawie. Męska jest odwaga głośnego mówienia o niepopularnych problemach, męskie jest sprzeciwianie się większości. Męska jest opiekuńczość i dobre serce. Niemęskie natomiast jest bycie niedouczonym bucem, który śmieje się z ciebie w twarz, bo nie jesz mięsa.

 6. Anonim pisze:

  Jesli dla kogoś dieta jest wyznacznikiem męskości, to powinien najpierw poszukać własnego mózgu, a potem jeszcze pouczyć się kilka lat, jak tego cuda używać, a dopiero potem wypowiadać się na temat innych.

 7. Anonim pisze:

  Uważam za niemęskie przejmowanie się opiniami. Jednak to Wasze ego, co koledzy powiedzą.. jak widać kobiety preferują wspierających słabszych 🙂 nie uważam by brak miesa w menu byl czyms slabym, wrecz przeciwnie, oznacza sile charakteru, to prawidłowy wybor pomiedzy dobrem a zlem. go vegan! 🙂

 8. Anonim pisze:

  Broniący słabszych istot – to jest baaaardzo męskie 🙂

 9. Anonim pisze:

  Dla mnie mężczyzna, który jest wegetarianinem lub weganem jest bardzo sexy. Taki mężczyzna wzbudza u mnie podziw. Oby takich mężczyzn było jak najwięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑