Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
„Mogę zdrowo rozwijać się na diecie roślinnej” – Vegan Workout

Sportowcy

Published on 4 listopada, 2015 | by admininistrator

0

„Mogę zdrowo rozwijać się na diecie roślinnej”

Luke Tan to mieszkający w Australii zawodnik sportów siłowych, instruktor PCC (Progressive Calisthenics Certified) i weganin w jednym. Publikujemy pierwszą część wywiadu, która w oryginale ukazała się na veganeasy.org.

Opowiedz nam krótko o sobie.

Pracuje jako instruktor Strength & Conditioning level 3, jestem również instruktorem Australian Strength Performance. Brałem również udział w zawodach kulturystyki naturalnej. Aktywnie promuje sport i weganizm na swojej stronie na Facebooku – Evolved Generation.

W ciągu ostatnich lat odniosłem dwie poważne kontuzje. Teraz czuję jednak, że wróciłem silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Jestem przekonany, że siła umysłu buduje siłę naszego ciała. Każdy problem jest dla nas okazją do rozwoju i wzrastania.

Co sprawiło, że zdecydowałeś się na dietę roślinną?

Moja żona jako pierwsza wybrała weganizm. Pokazała mi książkę „Revolution Food” Johna Robbinsa, która ukazała mi po raz pierwszy prawdziwe realia produkcji żywności. (…) Książka obejmowała między innymi problem masowej hodowli zwierząt. Krótko potem, przyjaciel pokazał mi film „Ziemianie„. Obraz przedstawiał cierpienie zwierząt wykorzystywanych przez przemysł. To była dla mnie chwila aby podjąć decyzję.

luke-dead

Zależy mi na ochronie środowiska naturalnego i wierzę, że tradycyjna dieta Zachodu jest nie do utrzymania na dłuższą metę. Planeta ma zbyt ograniczone zasoby. (…) Potrzebujemy coraz więcej terenów pod uprawę roślin, które kończą jako pasza dla zwierząt. Potrzebujemy coraz więcej miejsca na fermy przemysłowe aby zaspokoić popyt na mięso. (…)

Byłem wolontariuszem w azylu Edgar Mission i miałem okazję spotkać zwierzęta uratowane przez Animal Liberation Victoria.

Zdałem sobie sprawę, że te owce, krowy, kaczki, kury i świnie nie różniły się specjalnie od moich domowych kotów. Również posiadały emocje i uczucia. Odczuwały strach i były wrażliwe. Ułożyłem to sobie wszystko w głowie. Jeżeli mogę żyć i rozwijać się  na diecie roślinnej, dlaczego miałbym tego nie robić?

Zawsze byłeś zainteresowany zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną?

Tak. Pamiętam z dzieciństwa siłownię mojego taty. Cierpiałem wtedy na astmę i problemy z nerkami. Leki sprawiły, że w wieku 14 lat byłem na granicy otyłości. Poszedłem więc w ślady ojca i rozpocząłem trening siłowy. W ciągu kolejnych lat zostałem trenerem, a moje zdrowie i kondycja skoczyły na zupełnie nowy poziom.

W jaki sposób dieta roślinna wpłynęła na Twoje treningi? jak zareagowali znajomi?

Wcześniej korzystałem z wysokobiałkowej diety z niską podażą węglowodanów. Kiedyś uważałem, że węglowodany (owoce, ryż) negatywnie wpływają na moją wagę. Zawsze starałem się je kontrolować. (…) Od czasu przejścia na weganizm moje postrzeganie węglowodanów się zmieniło. Korzystam z ich pełnowartościowych i nieprzetworzonych źródeł. Odkryłem, że dzięki temu szybciej się regeneruje. Wydaje mi się, że łatwiej kontroluje swoją wagę. (…)

To jest super kiedy siedzisz z kolegą, który jest trenerem i on z zaciekawieniem pyta „Co masz dzisiaj?”. „Tofu i warzywa” odpowiadam. Pojawia się cichy chichot. Na drugi dzień, rozmawiam z jednym z kolegów i okazuje się, że próbuje wprowadzić jeden bezmięsny dzień w tygodniu do swojej diety. Byłem bardzo szczęśliwy. (…)

Co jesz aby utrzymać formę? Jaki jest twój ulubiony posiłek?

Trzymam się niskoprzetworzonych produktów. Zawsze przygotowuje posiłki sam w domu. Przeciętnie jem 5-6 posiłków, które zawierają tofu, warzywa, tempeh, fasolę z dodatkiem odżywki białkowej na bazie ryżu lub grochu. (…)

Czy bycie weganinem sprawia Ci jakieś trudności?

Nie specjalnie. Choć istnieje wiele stereotypów na ten temat (zarówno ze strony wegan jak i wszystkożerców). Wierzę, że świat byłby lepszym miejscem gdybyśmy się wszyscy nawzajem próbowali trochę lepiej zrozumieć.

Co jest twoim zdaniem najlepszym elementem wegańskiego stylu życia?

Czuje się bardziej związany z innymi istotami, odczuwam więcej współczucia. Pojawiła się pasja, która pozwoliła mi przedefiniować moje cele.

Poznałem wielu ludzi, którzy podzielają podobne wartości. To bardzo pozytywne odczucie kiedy próbujesz zmienić i ulepszyć nasz świat.

Jak sądzisz, jakie są najskuteczniejsze sposoby promocji weganizmu?

Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest pozytywny stosunek do samego siebie. Tak aby dawać dobry przykład i pokazywać lepszą stronę naszego ruchu. Aby pokazać innym jak zrobić pierwszy krok i jakie korzyści możemy osiągnąć zmniejszając konsumpcje mięsa. Gdy nadejdzie odpowiednia chwila ludzie sami zaczną się zmieniać.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑