Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
Mistrz kettlebells – Vegan Workout

Sportowcy

Published on 15 listopada, 2012 | by admininistrator

2

Mistrz kettlebells

Zapraszamy Was do rozmowy z Kamilem Jurkiewiczem – trenerem specjalizującym się w treningu z użyciem kettlebells, Mistrzem Polski Kettlebells. Jak na trening Kamila wpływa weganizm i co to właściwie są kettlebells? Przeczytajcie i obejrzyjcie!

Na jednym z zamieszczonych w internecie filmów widzimy jak wyciskasz 24 kilogramowe kettle. Korzystasz podczas swojego treningu również z innych ciężarów czy skupiasz się głównie na kettlebells?

Trenuję Girevoy Sport i jak w każdym sporcie uzupełniam swój trening z odważnikami. Używam sztangi, podciągam się na drążku, biegam i skaczę na skakance. Wszystko po to aby zwiększyć możliwe wyniki na platformie.

Wytłumacz czym dokładnie jest Girevoy Sport. Dla wielu ludzi to kompletnie nowe pojęcie,

Girevoy Sport jest to dyscyplina wywodząca się z Rosji polegająca na podnoszeniu odważników sportowych (kettlebells) na ilość w przedziale czasowym 10 minut bez odłożenia odważnika. Są dwie osobne konkurencje w GS , 1 to dwubój klasyczny czyli podrzut 2 odważników w 10 minut i rwanie 1 odważnika 10 minut z przerwą pomiędzy nimi 60 min; drugie to tzw długi cykl jest to zarzut plus podrzut czyli po każdym podrzucie wykonujemy zarzut i tak przez 10 minut. W profesjonalnym wydaniu waga odważników to 32 kg a w amatorskim od 16 kg do 24kg . Obecnie dwa rekordy należą do Ivana Denisova z Rosji jest to podrzut(jerk) 175 razy , rwanie (snatch) 220 razy i długi cykl 116 razy, Ivan waży powyżej 100kg. Dla porównania moje najlepsze wyniki to 110 w podrzucie i 216 w rwaniu z 24 kg w 10 minut.

Jak i kiedy zaczęła się Twoja przygoda ze sportem?

Po powrocie z Anglii w 2008 roku zrobiłem kurs instruktorski RKC (Russian Kettlebell Challange). Zacząłem regularnie trenować z kettlami. Rok później odkryłem GS,  bardziej naukowe podejście do podnoszenia kettli i się w tym zakochałem. Prowadzę stronę internetową www.kettlebell.pl gdzie można znaleźć wiele wiadomości na temat kettli i GS, a także zapisać się na kursy szkoleniowe. Obecnie jest w trakcie rewitalizacji, ale wkrótce znów będziemy online. Wcześniej trenowałem różne sztuki walki ale było to bardziej hobby.

Jak często trenujesz?

Intensywność treningowa zależy od cyklu przygotowawczego. Może to być od 3 do 6 razy w tygodniu a nawet więcej.

Trenujesz głównie pod kątem siły czy zdarzały Ci się również okresy treningu nastawione stricte na rozbudowę masy mięśniowej?

Trenuję pod kątem wytrzymałości siłowej, dynamiki, oraz wytrzymałości sercowo naczyniowej. Siła jako taka budowana jest jakby przy okazji. Nigdy moim celem nie było budowanie masy mięśniowej. Jako ciekawostkę odnośnie siły mogę podać fakt z roku 2011 gdzie na zawodach strongman odbyło się wyciskanie odważnika 32 kg. Startowałem w kategorii open przy wadze 69 kilo. Zająłem drugie miejsce. Było to na drugi dzień po zawodach klasycznego GS więc byłem już lekko zmęczony. Gdyby nie to na pewno bym wygrał!

Znalazłem informację, że jesteś Mistrzem Polski Girevoy Sport. O jakie zawody konkretnie chodzi?

Obecnie jestem Mistrzem Polski w kategorii 16 kg w przedziale wagowym 70-80 kg. W tamtym roku zdobyłem Puchar Polski w kategorii 24 kg w przedziale wagowym do 70 kg.

Jesteś witarianinem czyli unikasz spożywania przetworzonej i gotowanej żywności. Odżywiasz się dietą w 100% surową czy dopuszczasz w jakimś stopniu obróbkę termiczną?

Nie jestem w 100% raw. Ja uznaję, że witarianinem jest się wtedy, kiedy spożywany pokarm nie upośledza funkcji immunologicznych organizmu. Aby do tego nie dopuścić należy jeść od 75 – 80 % surowej-wegańskiej żywności w kombinacji z 20-25% żywności gotowanej również wegańskiej na talerzu. Do wyliczeń stosujemy masę produktów, a nie zawartość kaloryczną. Oczywiście 100% byłoby idealnie. Sam jestem w około 90% witarianinem choć mam swoje chwile słabości wynikające z 23 lat jedzenia standardowo…

Czy wcześniej byłeś na tradycyjnej diecie wegańskiej czy od razu zdecydowałeś się na witarianizm? Co cię do tego skłoniło?

Nigdy wcześniej nie byłem weganinem. Rozumiem, że zostaje się nim przeważnie z powodów moralnych ale ja nigdy do tego tak nie podchodziłem. Moja transformacja była dość gwałtowna. Po prostu przyszedł odpowiedni moment, w którym chciałem wszystkiego próbować. Pewnie też dlatego, że w wieku 20 lat nie czułem, że jestem w szczycie formy tak jak być powinno. Znalazłem witarianizm w wersji living foods i to kompletnie zmieniło moje życie.

Jak wygląda Twój przykładowy jadłospis?

Ludzie się mnie zawsze pytają no to co jesz? Wtedy ja się pytam ich, a co ty jesz? I nigdy nie wiedzą co mają powiedzieć. Jem głównie żywy pokarm w postaci kiełków, warzyw, namoczonych orzechów i wykiełkowanych nasion skomponowany tak, że imituje to „prawdziwe” jedzenie. Ludzie też jedzą ciągle w kółko to samo, ja po prostu zmieniłem składniki swoich dań.

Wiemy, że odwieczny mit niedoboru białka na diecie roślinnej jest przereklamowany. Czy jednak są minerały i witaminy, na które zwracasz w swojej diecie szczególną uwagę?

Białko ma tylko jedno źródło, jest nim słońce. Powstaje w procesie fotosyntezy na liściu roślin. Mamy do wyboru  dostarczać je poprzez pośrednika czyli np. świnkę w formie dość ciężkostrawnej dla naszego organizmu, ryzykując przy tym przedwczesną śmiercią lub możemy je brać ze źródła, czyli z roślin. Oczywiście należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny mają pełną gamę aminokwasów. Szczególną uwagę zwracam na witaminę B12 ale tylko w formie bakteryjnej. Odkąd zacząłem suplementację B12 czuję się znacznie silniejszy.

Czy zdarzało się, że Twoja dieta i styl życia inspirowały innych zawodników do dokładniejszego przyjrzenia się temu co sami jedzą?

Nie wiem czy zainspirowały. Wiem że niektórzy z białka serwatkowego przerzucili się na spirulinę.

Jakie są Twoje najbliższe plany? Stawiasz sobie określone cele sportowe?

Obecnie jestem w trakcie reaktywacji strony www.kettlebell.pl i mam przerwę w treningach. Planuję zdobyć Mistrzostwo Polski w 2012 roku w kategorii 32 kg , ale czy się uda to zobaczymy.

Dzięki za rozmowę i życzymy powodzenia!


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

2 Responses to Mistrz kettlebells

  1. GrzegoSz pisze:

    O co chodzi z bakteryjną formą wit. B12. Jest dostępna na polskim rynku ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑