Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
Legenda ultramaratonów – Vegan Workout

Sportowcy

Published on 10 lipca, 2012 | by admininistrator

0

Legenda ultramaratonów

Myśleliście kiedyś o przebiegnięciu maratonu? Część z was na pewno. Część już tego być może dokonała. Bieganie zyskuje w naszym kraju na coraz większej popularności. A myśleliście kiedyś o przebiegnięciu ultramaratonu? Trasa jednego z najbardziej prestiżowych zawodów na świecie – Western States w Kalifornii – ciągnie się aż 161 km. Kto byłby w stanie przebiec ten dystans i wygrać wyścig? I to siedmiokrotnie z rzędu ustanawiając przy tym rekord trasy? Scott Jurek – jeden z najbardziej utytułowanych biegaczy na świecie.

W 2005 roku, w dwa tygodnie po siódmym z kolei zwycięstwie w Western States, Scott decyduje się na udział w morderczym Ultramaraton Badwater. Tym razem czeka go 217 kilometrowa trasa wiodąca min. przez, skąpaną w pustynnym słońcu, amerykańską Dolinę Śmierci. Do wyścigu przystąpiło zaledwie 81 biegaczy, a trasę ukończyło jedynie 67. Scott nie miał czasu ani na odpowiedni trening, ani na regenerację. Pierwsze trudności pojawiły się na 112 kilometrze. Scott dostał drgawek i upadł na pobocze. Jego organizm nie wytrzymał i mężczyzna zaczął wymiotować. 10 minut później Scott wstał, ruszył dalej i… wygrał ustanawiając rekord trasy.

Przekraczając linię mety, czułem się jak gdyby ktoś w środku mnie odpalił sztuczne ognie. Zbliżając się do mety czułem, ze nic nie jest w stanie mnie już powstrzymać. Osiągnąłem taki stan, w którym czułem się najlepszy na świecie.

Rok później kryzys pojawił się dopiero na 20 kilometrów przed metą. Mimo to Scott wygrał wyścig i obronił tytuł. John Trent, koordynator medialny biegu Western State i jeden z jego uczestników z 2005 roku ocenił:

Jurek wygrał najbardziej prestiżowy na świecie bieg górski. Styl, w jakim zdołał się pozbierać po wcześniejszym biegu jest po prostu niesamowity. Naprawdę, nie wiem jak on to robi! Ja nie wyobrażam sobie abym kilka tygodni po ukończeniu Ultramaratonu Western States mógł przebiec choćby kilka mil, nie mówiąc już o przebiegnięciu 135 mil przez piekło i na dodatek wygranie biegu.

To jednak nie koniec sukcesów Scotta. Jest pierwszym Amerykaninem, który wygrał grecki Spartathlon – 246 kilometrowy bieg ze Sparty do Aten. Wygrał go trzykrotnie w 2006, 2007 i 2008 roku.W 2007 roku zwyciężył także w Colorado’s Hard Rock 100 Endurance Run ustanawiając swój kolejny rekord trasy.

Scott, Amerykanin o polskich korzeniach, dorastał w miejscowości Proctor w stanie Minnesota. Od 9 roku życia pomagał ojcu i rodzeństwie w opiece nad chorująca na stwardnienie rozsiane matką. Towarzyszące temu wizyty w szpitalach i w końcu sama choroba matki skłoniły Scotta w 1999 roku do przejścia na dietę wegańską.

Po ukończeniu collegu Scott uzyskał drugie miejsce w 80 kilometrowym biegu Minnesota Voyager chociaż nigdy przedtem nie pokonywał dystansów dłuższych niż 40 km.

W 1998 roku zaczął pracować jako fizjoterapeuta. Ciężka sytuacja rodzinna i kłopoty małżeńskie sprawiły, że Scott coraz częściej uciekał w sport. Jak sam mówi

To był szczególnie ciężki czas. Bieganie po górach było dla mnie wytchnieniem od problemów w pracy i związku (…) Bieganie i ultramaratony nauczyły mnie, jak radzić sobie w trudnych momentach. Jeśli ktoś jest w stanie przebiec 160, 80 czy nawet 42 kilometry, zyskuje taką wiarę we własne możliwości, że poradzi sobie ze wszystkim.

Christopher McDougall, autor bestsellerowej książki Urodzeni biegacze pisze o nim jako człowieku:

(…) pełnym sprzeczności. Od zawsze starał się odkryć kim naprawdę jest i co powinien robić a sukces przyszedł przez przypadek (…) Jurek był najszybszy. Wyprzedzał wszystkich (…) zwyciężał także w biegach Badwater i Western States w odstępie dwóch tygodni.

Jednak jak mówi Scott:

W bieganiu nie chodzi o zwycięstwa, pieniądze, cierpienie czy odkupienie. Chodzi o odkrywanie.

W tym roku ukazała się jego książka Eat & Run. Więcej na ten temat, a także na temat diety Scotta napiszemy w kolejnych notkach.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑