Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
Dieta roślinna w badaniach naukowych cz.2 – Vegan Workout

Dieta

Published on 12 lipca, 2016 | by admininistrator

0

Dieta roślinna w badaniach naukowych cz.2

W pierwszej części wpisu przybliżyliśmy raporty renomowanych, międzynarodowych ośrodków dietetycznych i listę badań odnoszących się do diety roślinnej. Dzisiaj kontynuujemy przeglądań badań i metaanaliz zahaczając też o temat dzieci na dietach wegetariańskich. Zacznijmy jednak od stanowiska Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia.

DIETY WEGETARIAŃSKIE W POLSCE

Raport IŻiŻ na temat diet bezmięsnych wyraźnie stwierdza:

Prawidłowo zbilansowane diety wegetariańskie zapewniają korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu wielu chorób (tj. otyłość, cukrzyca, osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, niektóre nowotwory, stany zwyrodnieniowe, dnę moczanową) szczególnie u osób dorosłych. Dieta wegetariańska wiąże się z niższym spożyciem cholesterolu, tłuszczów nasyconych, większym spożyciem owoców, warzyw, strączkowych, orzechów i błonnika pokarmowego z produktów zbożowych. Zarówno dieta tradycyjna jak i wegetariańska, w przypadku niewłaściwego jej zbilansowania niesie ryzyko niedoborów niektórych składników odżywczych i w konsekwencji złego funkcjonowania organizmu.

W dalszej części raportu IŻiŻ pozostaje sceptyczny wobec diety 100% roślinnej, ze względu na niskim poziom wiedzy dotyczący jej prawidłowego zbilansowania. W Polsce, tak jak na Zachodzie, stanowisko to zapewne zmieni się wraz ze wzrostem zainteresowania dietą wegańską.

DZIECI NA DIETACH WEGETARIAŃSKICH

Niedawno opinię na ten temat wydało między innymi Polskie Ministerstwo Zdrowia odwołując się do badań w CZD:

Badania Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” wskazują na to, że rozwój fizyczny u dzieci wegetariańskich przebiega harmonijnie i mieści się w granicach normy, choć generalnie są one szczuplejsze niż rówieśnicy, a rozwój intelektualny nieco tę normę przekracza. Wegetarianizm praktykowany w prawidłowy sposób jest zdrowy na wszystkich etapach życia oraz w połączeniu z aktywnym trybem życia dieta wegetariańska może być stosowana u dzieci (…)

Podobną opinię wydało Kanadyjskie Stowarzyszenie Pediatryczne. W swoim raporcie zwraca między innymi uwagę na szczegóły dotyczące komponowania diety: większej podaży białka u dzieci, zadbanie o odpowiedni poziom cynku, żelaza, wapnia i suplementację witaminy B12 w przypadku dzieci wegańskich. W podsumowaniu swojej pracy Stowarzyszenie podkreśla:

Odpowiednio skomponowana dieta wegetariańska i wegańska uwzględniająca najistotniejsze składanki pokarmowe jest bezpieczna na wszystkich etapach życia: dla kobiet w ciąży, niemowląt, dzieci i młodzieży.

Pokrywa się to ze stanowiskiem ADA.

SOJA JEST BEZPIECZNA

Badania i metaanalizy nie potwierdzają obiegowych opinii na temat szkodliwego wpływu soi na zdrowie kobiet i mężczyzn. Oficjalne stanowisko American Institute for Cancer Research jest jednoznaczne:

Soja i jej przetwory zawierają kilka kluczowych składników odżywczych analizowanych pod kątem ich właściwości przeciwnowotworowych. Duża cześć produktów sojowych zawiera również błonnik obniżający ryzyko raka jelita grubego. Przetwory sojowe zawierają także izoflawony i fitoestrogeny, które w pewnym sensie naśladują działanie estrogenu. Wysoki poziom estrogenu zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Istniała obawa, że produkty sojowe zwiększą  ryzyko raka piersi. Badania na ludziach nie potwierdziły tego założenia. Niektóre badania sugerują obniżenie ryzyka nowotworu.

Soja nie ma również negatywnego wpływu na gospodarkę hormonalną mężczyzn.

CUKRZYCA

Część krytyków diet wegetariańskich zarzuca im zbyt wysoki poziom węglowodanów. Z jednej strony miałoby to zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę, z drugiej do nabierania dodatkowych kilogramów i gorszego spalania kalorii niż w przypadku diet nisko węglowodanowych.

W rzeczywistości dieta roślinna pozwala na lepszą kontrolę poziomu cukru niż w przypadku diety tradycyjnej. Osoby na dietach wegetariańskich mają również niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę w porównaniu z pozostałą częścią populacji. U wegan różnica sięga aż 60%.

ODCHUDZANIE

Nie jest również prawdą, że diety niskowęglowoadnowe odchudzają lepiej niż te wysoko węglowodanowe. Najnowsze badanie, przeprowadzone z użyciem komór metabolicznych, dowodzi, że diety z dużą ilości węglowodanów również mogą prowadzić do efektywnego spalania tkanki tłuszczowej.

Jak prawidłowo skomponować dietę roślinną? Więcej przeczytacie na temat tutaj. Warto pamiętać, że w przypadku chorób serca czy cukrzycy, dieta powinna być ustalana indywidualnie.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑