Published on 19 października, 2013 | by admininistrator
5Dbaj o stawy, zwróć uwagę na:
Regularne treningi pozwalają wzmocnić nasze ciało, wprawiają w doskonały nastrój i poprawiają estetykę naszej sylwetki. Pamiętajmy jednak, że osoby aktywne mogą być narażone na bóle, przeciążenia stawów. Oprócz intensywności, często przyczyną takich dolegliwości jest także nieprawidłowa technika wykonywania ćwiczeń. Co zatem robić, by uniknąć tych przypadłości?
Nie ma, jednego, złotego środka na bóle stawów. Potrzebujecie dobrze zbilansowanej diety, która minimalizuje stany zapalne organizmu, a dodatkowo powinniście zaaplikować sobie odpowiedni trening (nie, przysiady nie niszczą kolan). My podpowiadamy tylko kilka, z wielu składników, o odpowiedni poziom których warto zadbać w codziennym menu.
PROCYJANID B3
Znany głównie z powodu stymulujących wzrost włosów właściwości, dimer procyjanidyny to silny przeciwutleniacz. Według badań, w których wyizolowano go z nasion winogron, zapobiega degeneracji chrząstki stawowej. Ponad to powoduje on wczesne różnicowanie się komórek chondrogennych, czyli różnicujących chrząstki. Gdzie go szukać?
Wartość podawana na 100 g. produktu:
- jęczmień (mąka z pełnego przemiału) – 10,9 mg
- truskawki 1,10 mg
- brzoskwinie 2,44 mg
- bób 8,17 mg
WITAMINA C
Jest przeciwutleniaczem, hamuje więc powstawanie wolnych rodników będących przyczyną stresu oksydacyjnego. Dowiedziono, że zjawisko to zaostrza reumatoidalne zapalenie stawów. Dodatkowo kwas askorbinowy jest niezbędny do syntezy enzymów biorących udział w powstawaniu kolagenu – głównego składniku tkanki łącznej występującej w stawach i ścięgnach. WHO zaleca 45 mg dziennie, 300 miligramów na tydzień tego składnika. Nie należy jednak pochopnie decydować się na dodatkową suplementację, ponieważ niektóre badania pokazują, że zbyt duża ilość witaminy w diecie przyczynia się do zwiększenia ryzyka choroby zwyrodnieniowej. Warto więc czerpać ją z naturalnych źródeł tj. czarna porzeczka, czerwona papryka, natka pietruszki.
ASU
Czyli naturalny ekstrakt z oleju z nasion soi i awokado. W doświadczeniach, w których brały udział osoby chore na zwyrodnieniowe zapalenia stawów, zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe było mniejsze przy regularnym stosowaniu wyciągu z roślin. Warto podkreślić, że badania kliniczne nie dowiodły, że ASU spowalnia postępujące objawy choroby. Przyczynia się on jedynie do zmniejszenie bólu.
OMEGA-3
Mowa głównie o trzech, bardzo istotnych w diecie, należących do tej grupy – ALA, EPA i DHA. Korzyści z ich dużej zawartości w diecie są ogromne – od zapobiegania starzenia się komórek, obniżenie poziomu „złego” cholesterolu, po właściwości antynowotworowe. Zazwyczaj dolegliwości stawowe są spowodowane stanem zapalnym, a wspomniany kwas tłuszczowy wykazuje właściwości przeciwzapalne. Warto wiedzieć, że kwasy omega 3 i 6 działają na zasadzie antagonizmu, tak więc najważniejszy w naszej diecie powinno być spożywanie ich w odpowiednich proporcjach. We współczesnej diecie występuje tendencja do dostarczania zbyt dużej ilość omega6. Zapominamy o kwasach z grupy 3 i zaburzamy w ten sposób ich równowagę. Warto więc zwrócić uwagę na produkty, które spożywamy.
WITAMINA B12 i inne z grupy B
Doskonale znana wszystkim weganom cyjanokobalamina stosowana w zastrzykach może pomóc w schorzeniach takich jak zapalenia kaletek i torebek stawowych. Witaminy z grupy B (głównie 3, 5 i 6) zmniejszają stres, który, trwając długotrwale, zmienia strukturę mazi stawowej. W przeciwieństwie do witaminy B12, która powinna być przez wegan suplementowana, inne możemy dostarczyć spożywając odpowiednie produkty. B5, której niedobór powoduje sztywność stawów znajdziemy w słoneczniku, awokado i bananach.
SIARKA
Siarka to pierwiastek biogenny, czyli taki, który występuje i jest niezbędny do funkcjonowania wszystkich żywych organizmów. Działa przeciwzapalnie, a także jest głównym składnikiem glutationu – przeciwutleniacza pomocnego w profilaktyce chorób zwyrodnieniowych. Co więcej siarka bierze udział w produkcji, niezbędnego do tworzenia chrząstki stawowej, kolagenu. Minerał ten znajdziemy w cebuli, czosnku, brokule, kalafiorze oraz roślinach strączkowych.
Tekst: Joanna Róg (dietetyczka)
Dodatkowo dorzuciłabym parę informacji z tego artykułu https://bola-stawy.pl/co-to-sa-stawy-najwazniejsze-informacje/. Trzeba pamiętać o odpoczynku, bo jeśli stawy nie zdążą odpocząć i się zregenerować to nawet najlepsze kremy typu Harpagon Forte Max cudów nie zdziałają.
Nie zrozumiałem, czy autor textu radzi suolementować witamine c, czy czerpać ją z naturalnych żródęł.
Mam jeszcze takie pytanie: Czy jeśli w mojej diecie jest mniej więcej tyle samo kwasów omega3 i iomega 6, to powinienem coś zmienić?
Wogole moze warto opisac czym charakteryzuje sie zaklocenie rownowagi w strone omega 3, a czym w strone omega 6 – bo raczej nikt nie bedzie przeliczac na gramy co je 🙂
We fragmencie o Omega 3/6 napisaliście, że ważne są proporcje, ale nie napisaliście do jakich proporcji należy dążyć. Jeden do jednego?
Stosunek Omega-6 do Omega-3 powinien wynosić około 4:1. Dla przykładu – w oliwie z oliwek proporcje wynoszą w przybliżeniu 10:1.