Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
Czy orzechy arachidowe są bezpieczne? – Vegan Workout

Dieta

Published on 3 lutego, 2016 | by admininistrator

11

Czy orzechy arachidowe są bezpieczne?

Na fali popularności diet niskowęglowodanowych, coraz więcej osób rezygnuje w swojej diecie z orzechów ziemnych. Część osób wyklucza je całkowicie z diety, inni ograniczają ich spożycie do minimum w obawie przed aflatoksynami i zbyt wysokim spożyciem kwasów omega-6. Czy faktycznie istnieją jakiekolwiek racjonalne powody, dla których powinniśmy zrezygnować z orzechów arachidowych? Zanim omówimy kilka najczęstszych mitów na ten temat przyjrzyjmy się bliżej wartościom odżywczym orzechów.

W rzeczywistości – orzechy ziemne należą do roślin strączkowych i bliżej im do fasoli aniżeli migdałów. W 100 g zawierają ponad 25 g białka i pokrywają prawie połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę E. W tabeli poniżej znajdziecie spis wszystkich minerałów i witamin na 100 g orzechów plus procent dziennego zapotrzebowania jaki realizuje ich 100 g porcja.

Untitled-2Wbrew powszechnej opinii, spożywanie orzechów niekoniecznie musi sprzyjać otyłości. Pomimo dużej ilości kalorii, naturalne orzechy ziemne (nie solone i nie smażone) sprzyjają odchudzaniu.

Warto również włączyć orzechy ziemne do diety dzieci – nie tylko ze względu na wartości odżywcze ale również w formie ochrony przed potencjalną alergią.

#1. Orzechy ziemne zawierają aflatoksyny

Badania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności nie potwierdzają tej obiegowej plotki. W przebadanych, kilkunastu tysiącach próbek, skażenie aflatoksynami zaobserwowano w nie więcej niż 7%. Współczesne problemy związane z wysoką zawartością toksyn i wirusów skoncentrowane są wokół żywności odzwierzęcej (ptasia grypa, choroba wściekłych krów itp.), a nie orzechów.

#2. Orzechy ziemne mają zbyt dużą ilość kwasów omega-6

To prawda, że orzechy charakteryzują się stosunkowo wysoką ilością kwasów omega-6, ale nie powinno to skreślać ich z naszego menu. Po pierwsze, przedawkowanie kwasów omega-6 ma w zdecydowanej większości wypadków związek ze spożywaniem olejów roślinnych, a nie produktów nie przetworzonych. Dostarczenie sobie nadmiaru kwasów omega-6 za pomocą oleju jest zdecydowanie prostsze (łyżka oleju do sałaty, łyżka do obiadu, do ciasta itp.) niż spożycie tej samej ilości tłuszczu z orzechów. Produkty nie przetworzone o wiele szybciej zapewniają uczucie sytości niż olej. Po drugie – zamiast bać się kwasów omega-6 z żywności nieprzetworzonej warto zadbać o odpowiednią podaż kwasów omega-3 (dwie łyżki świeżo zmielonego siemienia lnianego/garść orzechów włoskich codziennie).

#3. Orzechy ziemne są niezdrowe

Wręcz przeciwnie! Regularne spożywanie orzechów obniża ryzyko chorób serca. Badania obejmujące ponad 120 tysięcy ludzi wykazały, że osoby spożywające orzechy 5 razy w tygodniu miały o 29% niższe ryzyko śmierci z powodu chorób serca oraz zredukowane o 11% ryzyko śmierci z powodu nowotworu.

Oczywiście, nie zachęcamy do jedzenia paczki orzechów ziemnych dziennie. W świetle obecnych badań, nie ma jednak powodu aby unikać ich w swojej diecie. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do porannej owsianki czy sałatki owocowej.

 


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

11 Responses to Czy orzechy arachidowe są bezpieczne?

 1. Wilk pisze:

  Ad. 1. O tej „obiegowej plotce” pisał Campbell w „Nowoczesnych zasadach odżywiania” i według niego to jednak coś więcej niż „plotka”.

 2. Anonim pisze:

  dobry orzech nie jest zły B|

 3. Anonim pisze:

  No i dobrze bo MASŁO ORZECHOWE omg omg życie bez niego byłoby STRASZNE

 4. Anonim pisze:

  Jestem uzależniona 😀

 5. Anonim pisze:

  Dobrze wiedzieć, bo to jedyne orzechy które mogę jeść;)

 6. Anonim pisze:

  Moja owsianka na mleku migdałowym i odrobiną oleju kokosowego, nasionka chia, pestki dyni, borówki, banan i masło orzechowe 🙂 To jadam na śniadanko.

 7. Anonim pisze:

  Masło orzechowe rządzi ^_^ Codziennie łyżeczka ląduje w owsiance 🙂

 8. Anonim pisze:

  Kasia, coś dla Ciebie 😛

 9. Anonim pisze:

  Te orzeszki ziemne (solone badz paprikowe) bardzo dobrze zastepuja „chcice” na czipsy 😉

 10. BS pisze:

  A czy orzechy ziemne nie są pryskane środkami grzybobójczymi? Bardzo je lubię, ale doszły mnie takie plotki(?).

  • admin pisze:

   Nic nam nie wiadomo o to tym żeby były pryskane, a nawet jeżeli nic nam nie wiadomo o tym, żeby to przekładało się na gorsze zdrowie ludzi jedzących orzechy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑