Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
Czy Eskimosi byli okazem zdrowia? – Vegan Workout

Dieta

Published on 30 października, 2015 | by admininistrator

8

Czy Eskimosi byli okazem zdrowia?

Cześć osób, pod naszym ostatnim postem na temat raportu WHO, krytykowała wnioski naukowców powołując się na przykład Eskimosów. Skoro Inuici jedli duże ilości mięsa i rozwijali się zdrowo, badania przywołane przez WHO są zmanipulowane.

Przypomnijmy jednak czego faktycznie dotyczył raport WHO – przetworzonego mięsa. Czy Eskimosi żywili się parówkami, wędlinami i kiełbasą? Nie. W związku z tym informacje podane przez Światową Organizację Zdrowia nie mają nic wspólnego z życiem i dietą Innuitów.

Mimo to, warto odczarować kilka mitów narosłych wokół społeczności Eskimosów. Zwolennicy diet niskowęglowodanowych od lat powołują się na przykład Innuitów, budując swoje teorie o optymalnej diecie gatunku ludzkiego. Czy przeciętny mieszkaniec Europy odniósłby jakiekolwiek korzyści przechodząc na dietę Innuitów? Nie. Przeczytajcie dlaczego.

#1. Eskimosi są genetycznie przystosowani do diety wysokotłuszczowej

Innuici inaczej niż my reagują na duże ilości tłuszczu w diecie. Te adaptacje genetyczne nie występują wśród mieszkańców Europy, Ameryki czy Afryki. Eskimosi są mniej narażeni na otyłość i insulino-opornością niż mieszkańcy Zachodu.

#2. Eskimosi żyli krótko

Średnio 32 lata. Taki obraz wyłania się z badań z 1965 roku. Oczywiście, dzisiaj, wraz ze wzrostem dostępu do opieki medycznej, długość życia wzrasta. Nie ma to jednak związku, z rzekomo optymalną dietą Innuitów.

#3. Eskimosi nie byli bardziej odporni na choroby układu krążenia

Historie o niezwykłym zdrowiu Innuitów nie mają potwierdzenia we współczesnych badaniach. Eskimosi również nie byli wolni od chorób serca. Wysoką śmiertelność obserwowano szczególnie w przypadku udarów.

Innuici nie wybierali swojej diety. Nie istnieje jeden, optymalny model żywienia, z którego korzystali wszyscy ludzie. Dieta zawsze była uzależniona od kontekstu ekologicznego i konkretnych adaptacji genetycznych. Zamiast więc szukać „naturalnej” diety Homo Sapiens, warto wykorzystać naukę i sprawdzić co faktycznie nam służy, a co w dłuższej perspektywie jest dla nas niebezpieczne. Bez dorabiania romantycznych historii o plemionach pierwotnych i Eskimosach.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

8 Responses to Czy Eskimosi byli okazem zdrowia?

 1. Karol pisze:

  Eskimosi żyli krótko i byli niezddowi. W 1940 którymś średnia życia Eskimosów wynosila 37 lat. Obecnie to dużo więcej, dzięki zmianie diety

 2. Anonim pisze:

  Magdalena Pilecka masz podsłuch w firmie? ?? w każdym razie miałam rację – jak zwykle. ??

 3. Anonim pisze:

  Krotko i na temat, w samo sedno! ??

 4. Anonim pisze:

  Słusznie zauważono…byli okazami,ale już nie są ?? niestety ??!

 5. Anonim pisze:

  Brak witaminy C w ich diecie jest największym problemem zas mieso jedza praktycznie zawsze na surowo.

 6. Anonim pisze:

  Żeby dieta była zdrowa musi być zbilansowana. O ile składniki pochodzenia zwierzęcego można zastąpić roślinnymi, tak w drugą stronę to nie działa, czego przykładem mogą być właśnie Inuici. Nasze organizmy nie są po prostu przystosowane wyłącznie do tłuszczów zwierzęcych.

 7. Anonim pisze:

  Na całe szczęscie nie jestem Eskimosem.

 8. Anonim pisze:

  Przecież mieszkający na bezludnej wyspie Eskimos pracujący jako górnik dołowy by jadł mięso!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑