Published on 30 października, 2015 | by admininistrator
8Czy Eskimosi byli okazem zdrowia?
Cześć osób, pod naszym ostatnim postem na temat raportu WHO, krytykowała wnioski naukowców powołując się na przykład Eskimosów. Skoro Inuici jedli duże ilości mięsa i rozwijali się zdrowo, badania przywołane przez WHO są zmanipulowane.
Przypomnijmy jednak czego faktycznie dotyczył raport WHO – przetworzonego mięsa. Czy Eskimosi żywili się parówkami, wędlinami i kiełbasą? Nie. W związku z tym informacje podane przez Światową Organizację Zdrowia nie mają nic wspólnego z życiem i dietą Innuitów.
Mimo to, warto odczarować kilka mitów narosłych wokół społeczności Eskimosów. Zwolennicy diet niskowęglowodanowych od lat powołują się na przykład Innuitów, budując swoje teorie o optymalnej diecie gatunku ludzkiego. Czy przeciętny mieszkaniec Europy odniósłby jakiekolwiek korzyści przechodząc na dietę Innuitów? Nie. Przeczytajcie dlaczego.
#1. Eskimosi są genetycznie przystosowani do diety wysokotłuszczowej
Innuici inaczej niż my reagują na duże ilości tłuszczu w diecie. Te adaptacje genetyczne nie występują wśród mieszkańców Europy, Ameryki czy Afryki. Eskimosi są mniej narażeni na otyłość i insulino-opornością niż mieszkańcy Zachodu.
#2. Eskimosi żyli krótko
Średnio 32 lata. Taki obraz wyłania się z badań z 1965 roku. Oczywiście, dzisiaj, wraz ze wzrostem dostępu do opieki medycznej, długość życia wzrasta. Nie ma to jednak związku, z rzekomo optymalną dietą Innuitów.
#3. Eskimosi nie byli bardziej odporni na choroby układu krążenia
Historie o niezwykłym zdrowiu Innuitów nie mają potwierdzenia we współczesnych badaniach. Eskimosi również nie byli wolni od chorób serca. Wysoką śmiertelność obserwowano szczególnie w przypadku udarów.
Innuici nie wybierali swojej diety. Nie istnieje jeden, optymalny model żywienia, z którego korzystali wszyscy ludzie. Dieta zawsze była uzależniona od kontekstu ekologicznego i konkretnych adaptacji genetycznych. Zamiast więc szukać „naturalnej” diety Homo Sapiens, warto wykorzystać naukę i sprawdzić co faktycznie nam służy, a co w dłuższej perspektywie jest dla nas niebezpieczne. Bez dorabiania romantycznych historii o plemionach pierwotnych i Eskimosach.
Eskimosi żyli krótko i byli niezddowi. W 1940 którymś średnia życia Eskimosów wynosila 37 lat. Obecnie to dużo więcej, dzięki zmianie diety
Magdalena Pilecka masz podsłuch w firmie? ?? w każdym razie miałam rację – jak zwykle. ??
Krotko i na temat, w samo sedno! ??
Słusznie zauważono…byli okazami,ale już nie są ?? niestety ??!
Brak witaminy C w ich diecie jest największym problemem zas mieso jedza praktycznie zawsze na surowo.
Żeby dieta była zdrowa musi być zbilansowana. O ile składniki pochodzenia zwierzęcego można zastąpić roślinnymi, tak w drugą stronę to nie działa, czego przykładem mogą być właśnie Inuici. Nasze organizmy nie są po prostu przystosowane wyłącznie do tłuszczów zwierzęcych.
Na całe szczęscie nie jestem Eskimosem.
Przecież mieszkający na bezludnej wyspie Eskimos pracujący jako górnik dołowy by jadł mięso!