Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
Co badania mówią nam o zdrowiu Inuitów? – Vegan Workout

Dieta

Published on 22 kwietnia, 2020 | by admininistrator

1

Co badania mówią nam o zdrowiu Inuitów?

Czy Inuici byli okazem zdrowia? To dosyć powszechne przekonanie. Zwłaszcza wśród przeciwników diety roślinnej, którzy lubią podkreślać wysoką zawartość mięsa w diecie Inuitów.

Z tego rodzaju argumentacją wiążą się dwa, podstawowe problemy.

Po pierwsze – nawet gdyby Inuici byli okazem zdrowia stosując dietę opartą o produkty odzwierzęce, nie znaczy to, że dieta oparta o produkty roślinne będzie nieoptymalna. Świat nie jest zero jedynkowy i wszystko zależy od kontekstu.

Po drugie – Inuici nie byli okazem zdrowia. Przyzwyczailiśmy się do wizji zdrowych i silnych myśliwych polujących na zwierzęta w ekstremalnie niskich temperaturach – ludzi, którym obce są choroby cywilizacyjne typowe dla społeczeństw zachodnich. Prawda jest inna – Inuici, podobnie jak mieszkańcy Europy i Ameryki również narażeni byli na choroby serca. Szczególnie wysoką śmiertelność odnotowano w przypadku udarów (1,2).

Pisał o tym już Bertelsen w latach 40. podkreślając jednocześnie niski średni wiek populacji. Według badań Inuici żyli średnio 10 lat krócej od innych populacji, a ich ogólna śmiertelność była dwa raz wyższa.

Jednocześnie Inuici powyżej 40 roku życia odznaczali się niższą gęstością mineralną kości w porównaniu do obywateli USA w tym samym wieku.

Czy to oznacza, że dieta roślinna jest najlepszym, z dietetycznego punktu widzenia wyborem? Czy to oznacza, że mięso i produkty odzwierzęce są szkodliwe? Nie, to oznacza, że w przestrzeni publicznej nadal funkcjonują głęboko zakorzenione mity na temat diety, szczególnie trudne do wyplenienia kiedy łączy się je z romantyczną wizją plemion pierwotnych i idealizowaniem życia i zdrowia rdzennych ludów Arktyki.

Jedzenie dużych ilości mięsa nie chroni przed chorobami serca, węglowodany nie zabijają, a Inuici nie byli okazem zdrowia.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

One Response to Co badania mówią nam o zdrowiu Inuitów?

  1. To prawda. Generalnie całemu przemysłowi sprzedającemu np. oleje z ryb jest to na rękę, więc wiadomo, że liczba przedruków jakie pojawiają się w publicystyce jest przytłaczająca. Generalnie robotę w tym zakresie zrobili Bang i Dyerberg i to się tak od lat 30. ciągnie. A prawda jest taka, że Inuici umierali młodo, mieli przewlekłe miażdżyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑