Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
5 powodów, dlaczego twój trening NIE działa – Vegan Workout

Trening

Published on 30 listopada, 2016 | by admininistrator

0

5 powodów, dlaczego twój trening NIE działa

Trenujesz w klubie fitness od kilku miesięcy, ale nie odnotowałeś żadnego wzrostu siły ani wytrzymałości? Chodzisz na siłownię, przykładasz się do diety, ale nie jesteś w stanie dołożyć do swojego ciężaru nawet 2 kg dodatkowego obciążenia?

Rotacja w popularnych klubach fitness nie pozostawia wątpliwości – spora grupa ludzi rezygnuje z treningów z jednego prostego powodu – nie widzi żadnych efektów. Część z nich, jeszcze przed swoją pierwszą wizytą w klubie, zbiera wiadomości na temat żywienia, kupuje (w większości zupełnie zbędne) suplementy, czyta artykuły o nietolerancjach pokarmowych, a z drugiej strony – ignoruje wiedzę na temat treningu. Niektórzy są przekonani, że wystarczy wejść na jedną lub drugą maszynę, zrobić kilka powtórzeń, spalić brzuch setką brzuszków i efekty przyjdą same. To tak nie działa. Niezależnie od tego jaki sport uprawiamy, wielu z nas popełnia kilka podstawowych błędów, które skutecznie hamują nasz progres. Poniżej, nasze top 5 podobnych wpadek.

#1. Trenujesz za ciężko

Zapomnij o internetowych memach, które przekonują cię, że na każdej sesji musisz dawać z siebie 100%, a najlepiej to nawet 120%. Ten schemat treningu sprawdzi się tylko w przypadku osób wspomagających się farmakologicznie. Ich proces regeneracji przebiega zupełnie inaczej niż twój. Żaden organizm nie jest w stanie wytrzymać na dłuższą metę tak wielkiego obciążenia treningowego. W swoim planie potrzebujesz dni, w których dajesz sobie w kość, ale i takich, które pozwalają na aktywną regenerację i pracę na średnich ciężarach. Z drugiej strony, poleganie wyłącznie na lekkich dniach z wykorzystaniem 2 kg obciążeń również stopuje nasz progres.

#2. Nie trenujesz, sprawdzasz swoje maksy

Jeżeli chcesz sprawdzić czy trening przynosi efekty – proszę bardzo, ale nie rób tego częściej niż raz w miesiącu. Jeżeli podnosisz ciężary, nie sprawdzaj swoich maksów z każdym kolejnym treningiem. Jeżeli będziesz chciał za każdym razem być lepszy niż ostatnio tylko zahamujesz swój progres i wpadniesz w przetrenowanie. W efekcie – twoja siła spadnie. W najgorszym wypadku – kontuzja wyłączy cię z treningów na kolejne kilka miesięcy.

#3. Nie pracujesz nad techniką

Pierwsze miesiące treningu powinny być nastawione na poznawanie i szlifowanie technicznych detali. Pamiętaj, że trenując nie trenujesz wyłącznie mięśni, w trening zaangażowany jest też twój układ nerwowy. Musisz nauczyć go odpowiednich wzorców ruchowych, tak aby mógł efektywnie aktywować twoje mięśnie. Koślawiąc technikę uczysz swój mózg byle jakości. Warto też pamiętać – nauka techniki to nie jest jednorazowa, 45 minutowa przygoda. To miesiące praktykowania ruchu. Nauka techniki to proces, wraz z którym pojawiają się nowe umiejętności/nowe ciężary. Tak naprawdę, im jesteś lepszy w swojej dziedzinie, tym więcej technicznych niuansów potrafisz zauważyć. Nauka nigdy się nie kończy.

#4. Nie wiesz co robisz

Większość nowych osób w klubach fitness zupełnie przypadkowo dobiera swoje obciążenia i sprzęt, na którym trenuje. Swój czas zwykle spędza wśród maszyn, trzymają się z daleka od strefy wolnych ciężarów. Musisz wiedzieć co chcesz robić. Nie musisz mieć planu treningowego na cały przyszły rok, ale musisz mieć rozpiskę przynajmniej na kilka przyszłych tygodni. Tym bardziej, jeżeli jesteś osobą początkującą.

#5. Wciąż robisz to samo

Nie chodzi o to aby, co 3-4 tygodnie zmieniać całkowicie zestaw ćwiczeń. Nie ma takiej potrzeby. Jeżeli jednak od kilku miesięcy skupiasz się na jednym ćwiczeniu i od dłuższego czasu nie widzisz żadnych zmian, to oznacza, że pora pomieszać w swoim planie. Zamiast jednak przerzucać się na zupełnie inne ćwiczenie, pomyśl czy poświęcasz na swoim treningu odpowiednio dużo czasu na mobilność, czy próbowałeś innych wariacji tego samego ćwiczenia, czy może dzień w dzień powtarzasz identyczną rutynę skorygowaną wyłącznie o ilość powtórzeń? Każde ćwiczenie (wyciskanie, podciąganie, pompki, martwy ciąg, przysiad itp.) posiada przynajmniej kilka swoich wariacji. Wykorzystaj je.

Na koniec najważniejsze – nigdy nie traktuj swojego treningu jako przykrego obowiązku. W ogóle nie traktuj go jako obowiązku!


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑