Dieta

Published on Listopad 24th, 2016 | by admininistrator

0

Roślinny niezbędnik – 4 produkty, które warto jeść codziennie!

Wbrew pozorom, ułożenie odpowiednio skomponowanej diety roślinnej nie jest trudne. Podobnie jak ułożenie dobrze zbilansowanej diety tradycyjnej – wymaga tylko kilku podstawowych faktów z dziedziny dietetyki. Temat poruszaliśmy na naszej stronie wielokrotnie, między innymi tutaj.

Dzisiaj pokażemy Wam listę czterech produktów roślinnych, których obecność w codziennej (!) diecie bardzo ułatwia komponowanie menu i sprawia, że nie musimy przejmować się dokładną ilością żelaza czy wapnia w swoich posiłkach.

My staramy się każdy z tych produktów jeść codziennie. To nie jest reklama superfoods. Większość ich, rzekomo cudownych, właściwości to zwykły marketing. Nie ma potrzeby sięgania po drogie i egzotycznie brzmiące suplementy. Wystarczą konwencjonalne produkty roślinne dostępne w każdym większym sklepie. Większość z nich przewyższa swoimi wartościami odżywczymi niejeden tzw. superfood.

#1. Natka pietruszki

Jeden pęczek dziennie doładowuje nasz organizm ogromną dawką witaminy A, C i K. Dodatkowo, natka jest bardzo fajnym źródłem żelaza. Dzięki witaminie C, mamy pewność co do lepszej przyswajalności tego pierwiastka. My staramy się dziennie włączać do diety 1-2 pęczki natki. Jest tania i można ją łatwo zjeść w postaci koktajlu z dodatkiem owoców lub dodawać do posiłków w ciągu całego dnia w formie przyprawy.

#2. Siemię lniane

To jedno z najlepszych, roślinnych źródeł kwasu omega -3. Biorąc pod uwagę kiepską konwersję roślinnego omega – 3 do EPA i DHA, warto codziennie jeść około 1,5 łyżki siemienia lnianego aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu w niezbędne kwasy tłuszczowe. Brak źródeł omega-3 w codziennej (!) diecie wegańskiej może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób serca. Siemię lniane jest najtańszym, roślinnym źródłem omega – 3. Warto kupować surowe ziarna i chwilę przed podaniem zmielić je w młynku do kawy.

#3. Orzechy brazylijskie

Świetne źródło selenu! W zależności od kraju pochodzenia (Brazylia, Peru, Boliwia, etc.), orzechy brazylijskie będą różnić się zawartością selenu. W niektórych wypadkach, dzienne zapotrzebowanie na selen zaspokoi już jeden orzech, w innym, kilka. Mimo to, warto dodać orzechy brazylijskie do codziennej diety. Selen, ze względu na uboga glebę w Europie, może okazać się niedoborowym składnikiem diety u większości osób na naszym kontynencie.

#4. Mleko roślinne z dodatkiem wapnia

Dzienne zapotrzebowanie na wapń (skorygowane o poziom przyswajalności) waha się w okolicach 1000 mg. Poważne problemy zdrowotne mogą zacząć się poniżej dawki 600 mg dziennie. Dla wielu osób, zaspokojenie zapotrzebowania na wapń na diecie wegańskiej może okazać się problematyczne. Dlatego warto sięgać po mleka roślinne (ryżowe, owsiane, orzechowe, kokosowe, sojowe, orkiszowe itp.) wzbogacane w wapń (informację znajdziesz na etykiecie). W większości wypadków szklanka takiego mleka to dawka około 250 mg wapnia. To prawie połowa dziennego minimum. Jedna – dwie szklanki mleka roślinnego w postaci koktajlu czy dodatku do owsianki niemal rozwiązują kwestię ewentualnego niedoboru. Pozostałe kilkaset mg wapnia łatwo będzie nam już dobić korzystając z zielonych warzyw liściastych, orzechów, pestek czy roślin strączkowych.

+ BONUS

Na diecie roślinnej warto pamiętać także o niezbędnej suplementacji witaminą B12. Musimy wyrobić sobie odpowiedni nawyk korzystania z suplementu codziennie lub co kilka dni, w zależności od dawki. My polecamy te większe, z których wystarczy korzystać 2-3 razy w tygodniu.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę komponując dietę wegańską? Sprawdź tutaj.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑
  • .
  • NAJPOPULARNIEJSZE POSTY

  • Magazyn on-line


Shares