Sportowcy

Published on 4 lutego, 2014 | by admininistrator

13

„Odżywianie to fundament”

Rozmowa z Chadem Byersem z ekipy Clean Machine. Zdobywcą 1 miejsca w Naturally Fit Super Show z 2012 roku. Możecie śledzić go również na Facebooku.

Opowiedz nam trochę o sobie – czym się zajmujesz, jakie masz hobby, zainteresowania, pasje?

Przez 5 ostatnich lat byłem nauczycielem wychowania fizycznego w szkole podstawowej w Austin, stan Texas. Chociaż uczenie dzieciaków o znaczeniu i korzyściach zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej było satysfakcjonujące, zdecydowałem ostatnio zakończyć moją karierę w edukacji i otworzyłem własne studio fitness. Poza tym koncentruję się na zawodach i modelingu.

W wolnym czasie, lubię biegać po Town Lake i wiosłować w Texas Rowing Center w Austin. Siatkówka plażowa była zawsze moim ulubionym sportem i w każdym momencie jestem chętny do gry.

6671_156716507828326_589768450_nDlaczego zostałeś weganinem?

Zawsze uważałem się za zdrowego ale po przeczytaniu ’China Study’ zdałem sobie sprawę, że wcale nie jestem tak zdrowy jakbym mógł być. Zacząłem poszukiwać więcej informacji i oglądać filmy dokumentalne takie jak: ’Forks Over Knives’, ’Food Matters’, ’Food Inc.’ i ’The Beautiful Truth’.

Wiedziałem, że muszę dokonać zmiany ale miałem wątpliwości i obawy co do diety bez białka zwierzęcego i możliwości zwiększenia siły i zbudowania masy na diecie opartej na roślinach. W tym samym czasie moja była żona zachorowała na raka macicy.

Zdecydowałem się przejść na dietę opartą na roślinach i po zapoznaniu się z opcjami leczenia opartymi na odżywianiu poradziłem mojej żonie zrobić to samo. Badania naukowe wykazały, że dieta oparta o produkty roślinne może zatrzymać i nawet odwrócić wzrost komórek rakowych.

Doszedłem do wniosku, że skoro rośliny mogą pomóc w walce z rakiem w takim razie wyobraźmy sobie co ta dieta może uczynić dla kogoś kto nie choruje na nowotwór.

Kiedy i dlaczego zainteresowałeś się fitnessem?

Moja miłość do sportu zaczęła się od kiedy w wieku 3 lat zacząłem grać w futbol. Od tamtego momentu wpadłem i nieustannie uprawiałem sport i byłem fizycznie aktywny.

Jakbyś opisał swoją dietę?

Zjadam wszelkiego rodzaju surowe owoce i warzywa oraz konsumuję świeże koktajle z zielonych warzyw kilka razy dziennie. Ponieważ dieta oparta na produktach roślinnych jest bardzo odżywcza, ale dostarcza niewielu kalorii, muszę uważać żeby spożywać odpowiednią ilość pokarmu. Jem trzy posiłki dziennie i moje spożycie kalorii to około 4500 – 5000.

Jakbyś opisał swój program treningowy?

Wierzę, że w treningu ciało powinno traktować się jako jedną całość. Trenuję co drugi dzień (3-4 razy w tygodniu) i koncentruję się na treningu całego ciała podczas każdej sesji. Wykonuję tylko wielostawowe, złożone ćwiczenia takie jak: przysiady, martwy wyciąg, wyciskanie sztangi na ławeczce, wyciskanie sztangi nad głową, podciąganie na drążku z obciążeniem oraz pompki na poręczach z obciążeniem. Zawsze używam dużych obciążeń.

Jakiego rodzaju suplementów używasz i dlaczego?

Stosuję roślinne suplementy takie jak: Sunwarrior i Vega. Chociaż spożywam sporo protein w owocach i warzywach, często wygodniej jest wypić szejka albo sok szczególnie po treningu. Lubię również dodawać do szejków spirulinę i chlorellę.

Jak ludzie reagują kiedy dowiadują się, że jesteś weganinem?

Ludzie są zaskoczeni kiedy mówię, że nie jem mięsa. Zazwyczaj są bardzo ciekawi mojej diety i przyczyn dla, których zostałem weganinem. Oczywiście pytają się też białko.

Jakie są powszechne błędne przekonania na temat weganizmu?

Większość postrzega wegan jako chudych i słabych ludzi, którzy w dodatku jedzą jakieś niesmaczne rzeczy. Ludzie myślą, że stracą masę mięśniową i nie będą mieć energii. Lubię dawać im za przykład takich wegańskich sportowców, którzy odnieśli sukces jak: Mac Danzig, Rich Roll, Carl Lewis, John Salley i Brendan Brazier, żeby wymienić tylko kilku.

Czy masz na swoim koncie jakieś sukcesy w promocji weganizmu?

Tak mam pewne sukcesy w promowaniu weganizmu. Cały czas mam okazję rozmawiać z ludźmi na temat mojej diety i sposobów poprawy stanu zdrowia poprzez przejście na dietę roślinną. Niektórzy z moich klientów zmienili już swoje menu lub są w trakcie zmian. Pewna moja klientka zrobiła szczególnie niesamowite postępy w swoim programie poprawy siły i sprawności, stosując dietę roślinną przez krócej niż rok. Niedawno wróciła do Nowego Yorku i jej przyjaciele oraz rodzina nie poznali jej, a widzieli ją poprzednio 5 miesięcy wcześniej. Rozpocząłem również comiesięczne wspólne 'Plant Fit’ obiady z moimi klientami i przyjaciółmi, rodziną i lokalną społecznością, po to żeby ich zapoznać z dobrym jedzeniem opartym na roślinach, ale również po to żeby spotkać nowych ludzi i dzielić się z nimi sukcesy.

Jaki według ciebie jest najważniejszy aspekt treningu?

Najważniejszym aspektem jest odżywianie. Jest to fundament na którym wszystko się opiera. Jeżeli twój fundament składa się z przetworzonej żywności, mięsa i śmieci wtedy oczekiwać możesz jedynie kiepskich rezultatów. Nasze ciała potrzebują żywności dobrej jakości, pożywnej po to żeby efektywnie odbudowywać komórki i tkanki. Przez lata zmagałem się z utratą tkanki tłuszczowej i budowaniem siły na diecie tradycyjnej. Odkąd przeszedłem na weganizm, jestem silniejszy, szczuplejszy i zdrowszy niż kiedykolwiek przedtem.

Co lubisz najbardziej w byciu weganinem?

Wiele rzeczy jest wspaniałych w byciu weganinem, ale najlepsza sprawa to zdrowie. Teraz czuję się lepiej i mam więcej energii niż miałem wcześniej.

Co lubisz najbardziej w byciu sprawnym?

Lubię to uczucie kiedy wiem, że jestem zdrowy w środku i na zewnątrz.

Jaka radę miałbyś dla kogoś kto właśnie rozpoczyna trening?

Jeżeli trenując chcesz osiągnąć znaczący postęp w stosunkowo krótkim czasie, musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe i dietę. Nie możesz trenować będąc na niewłaściwej diecie.

Jaką radę masz dla ludzi, którzy myślą o zostaniu weganami?

Polecałbym przeczytanie ’The China Study’ i obejrzenie kilku filmów dokumentalnych, takich jak: ’Forks Over Knives’ i ’Food Matters’. Jeżeli ktoś chce poprawić swoje zdrowie, obniżyć cholesterol i ciśnienie krwi, polecałbym obejrzenie dokumentu ’Fat, Sick and Nearly Dead’. Ten obraz pokazuje co można osiągnąć poprzez zmianę diety przy minimalnym wysiłku.

Co jest Twoją motywacją w życiu?

To co mnie codziennie motywuje to moja pasja, którą jest pomaganie ludziom być coraz lepszymi.

Co myślisz o veganbodybuilding.com? Czy ta strona pomogła Tobie bądź zainspirowała Ciebie?

Strona veganbodybuilding.com była jednym z pierwszych miejsc, w których szukałem informacji na temat przejścia na weganizm. Fakt, że są ludzie którzy byli w stanie zbudować i utrzymać muskulaturę na diecie roślinnej był niezwykle inspirujący i zachęcający.

Źródło: http://www.veganbodybuilding.com/?page=bio_chad
http://www.surawka.webd.pl/artykuy/1-artykuy/520-chad-byers.html
Tłumaczenie: Monika Katarzyńska


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

13 Responses to „Odżywianie to fundament”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑

Shares