Dieta

Published on 8 grudnia, 2014 | by admininistrator

7

„Niskowęglowadanowe oszustwo” T. Colin Campbell

Niedawno na półki trafiła nowa książka autora „China Study” i „Whole”. Tym razem poświęcona krytyce popularnych ostatnio diet niskowęglowodanowych.Całość pracy zamyka się w nieco ponad 100 stronach. Książka jest niewielka dzięki czemu czyta się szybko i sprawnie.

weglowodany_300_dpi_RGBPierwsza jej część skupia się demaskowaniu mitów związanych z dietami niskowęglowodanowymi, druga to załącznik o diecie paleo plus ponad 10 stron przypisów.

Na końcu czytelnicy znajdą również fragmenty poprzednich prac Campbella czyli „China Study” i „Whole”, które uzupełniają wiedzę zawartą na pierwszych stronach książki. Campbell odnosi się w książce do najczęściej powtarzanych zarzutów wobec diety wysokowęglowodanowych, podejmuje również temat wysokotłuszczowej diety Atkinsa. Większą część książki zajmuje jednak polemika z jednym z najpopularniejszych propagatorów diety wysokotłuszczowej – Gary Taubesem.

Campbell zarzuca mu między innymi błędną interpretacje diety niskotłuszczowej, nadmierne skupienie na roli pojedynczego makroskładnika i daleko idące nadinterpretacje i uproszczenia współczesnych zaleceń dietetycznych.

Tak zwane diety „niskotłuszczowe” nie mają nic wspólnego z programami żywieniowymi ubogimi w tłuszcz.

W swojej argumentacji autor powołuje się na badania, cytaty i raporty, w tym raport McGoverna, który został błędnie zinterpretowany przez większość zwolenników opcji niskowęglowodanowej. Campbell stara się wyjaśnić kontrowersje związane z wysokim spożyciem węglowodanów zwracając między innymi uwagę na jakość naszego jedzenia.

Autor podziela część poglądów Taubesa, zwraca jednak uwagę, że zamiast skupiać się na podziale według makroskładników powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na rozróżnienie produktów roślinnych i odzwierzęcych. Tutaj, zdaniem Campbella, znajduje się klucz do zdrowia.

W ostatniej części książki autor odnosi się do założeń diety paleo, powołując się miedzy innymi na badania archeologiczne kwestionujące popularne interpretacje zwyczajów żywieniowych ludzi z okresu paleolitu. Również i w tym fragmencie Campbell przytakuje niektórym wnioskom Cordaina (autora „The Paleo Diet”). Zwraca jednak uwagę na dosyć ogólnikowe i mało wiarygodne źródła stanowiące fundament diety pelolitycznej.

Cordain zbudował swoją teorię wokół opartych w głównej mierze na przypuszczeniach zwyczajów żywieniowych ludzi paleolitu oraz ich odpowiedników żyjących obecnie, czyli społecznościach łowiecko-zbierackich, których model odżywiania może być według niego badany jako surogat diety paleolitycznej. W swojej pracy przyznaje jednak niejednokrotnie, że szacunki co do modelu żywieniowego w obu przypadkach są „subiektywne z natury”. Dodaje również, że skale zastosowane do oceny spożycia składników pokarmowych w badaniach nad bardzo liczną grupą społeczności są mało dokładne. Co więcej, zaznacza, że model „prawdziwie zbieracko-łowiecki”, czyli nietknięty wpływem Zachodu – „prawdopodobnie już nie istnieje”.

Nowa książka Campbella w żadnym razie nie wyczerpuje tematu diet niskowęglowodanowych. Stanowi zaledwie interesujący wstęp. Campbell skupia się jedynie na najpopularniejszych założeniach diet wysokotłuszczowych. Dla osób mocno zainteresowanych żywieniem książka może okazać się zbyt powierzchowna. Dla osób, które dopiero niedawno zainteresowały się dietetyką, praca Campbella stanowić będzie jednak atrakcyjny głos w dyskusji ze zwolennikami diety paleo i nie tylko.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

7 Responses to „Niskowęglowadanowe oszustwo” T. Colin Campbell

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑

Shares