Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
Jak łatwo uzupełnić witaminy z grupy B na diecie roślinnej? – Vegan Workout

Dieta

Published on 12 lutego, 2023 | by admininistrator

0

Jak łatwo uzupełnić witaminy z grupy B na diecie roślinnej?

Jednym z argumentów przeciwko diecie roślinnej jest rzekoma trudność z dostarczeniem sobie kompletu witamin z grupy B. Na wstępie musimy zaznaczyć jedną rzecz – jest to prawda, ale tylko w odniesieniu do witaminy B12. Na ten moment nie istnieje żadne istotne roślinne źródło tej witaminy. Dlatego wszystkie osoby, które chcą przejść na weganizm powinny zaopatrzyć się w odpowiedni suplement.

Mogą to być mniejsze dawki (około 250 µg) brane codziennie lub większe (1000 µg) brane 2-3 razy w tygodniu. Niedobór tej witaminy może rozwinąć się w ciągu kilku miesięcy, a standardowe badanie poziomu B12 we krwi może wykrywać nieaktywne analogi (zawarte np. w kiszonkach) i przez to fałszować prawdziwy obraz odżywienia witaminą B12. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zbadanie poziomu homocysteiny.

Pomijając jednak B12, wszystkie pozostałe witaminy z grupy B można z powodzeniem uzupełnić bazując wyłącznie na produktach roślinnych. Możemy ich szukać w niektórych owocach (jeden banan pokrywa niemal 1/3 dziennego zapotrzebowania na witaminę B6), zbożach (100 g owsianki to niemal 40% dziennego zapotrzebowania na witaminę B1) i strączkach. Soczewica przykładowo dostarcza większe ilości witaminy B5, 6 i 1.

Poniżej widzicie przykładowy zestaw produktów, które łącznie dostarczają Wam komplet witamin z grupy B. Co więcej – lista ta zaspokaja także dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, E, K, magnez, żelazo (u mężczyzn) i niemal 90% zapotrzebowania na cynk.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Vegan Workout (@vegan_workout_)

Nie musimy jeść warzyw kilogramami, jak niektórzy sugerują aby uzupełnić ewentualne niedobory na diecie roślinnej.

Prawdą jest jednak, że można wyobrazić sobie całkiem urozmaiconą i na pierwszy rzut oka zdrową dietę wegańską, która będzie miała braki pod kątem witamin z grupy B. Być może danego dnia było sporo dobrej jakości jedzenia, ale akurat ubogiego w wymienione wyżej witaminy. Przykładowo – fasola, chociaż jest świetna, zawiera znikome ich ilości. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nic nie jest zero jedynkowe. Jednego dnia danych składników mineralnych dostarczymy więcej, innego mniej. Nie musimy jeść od linijki. Nikt tak nie je. I nie musi.

Jest jednak jeden, wart uwagi produkt bezmięsny, który ułatwia dbanie o zawartość witamin z grupy B w diecie. Bardzo praktyczny i bardzo smaczny – płatki drożdżowe! 100 g pokrywa dzienne zapotrzebowanie w wysokości:

  • 2500 % witaminy B1
  • 300% witaminy B2
  • 140% witaminy B3
  • 140% witaminy B5
  • 230% witaminy B6

Rzecz jasna, nie polecamy sypania takiej ilości płatków. Ale nawet łyżka dodana do sosu lub zupy zapewnia potężny zastrzyk witamin z grupy B i zwiększa znacząco prawdopodobieństwo, że uzupełnimy dzienne zapotrzebowanie innymi produktami, bez specjalnego zwracania na to uwagi.

Dodatkowo, o czym część osób zapomina, płatki drożdżowe to też konkretna dawka protein. 100 g to 49 g białka. Pod kątem zawartości protein na 100 g produktu tylko granulat sojowy może się z tym równać.

Uwaga, wbrew temu co możecie niekiedy przeczytać – płatki drożdżowe nie są źródłem aktywnej formy witaminy B12. Niektóre mogą być nią fortyfikowane, ale w Polsce nie jest to zjawisko powszechne.

Niezależnie od tego czy zależy nam na białku, witaminach z grupy B czy żelazie – zawsze kluczem do zbilansowanej diety roślinnej będzie spożywanie produktów z pięciu podstawowych grup pokarmowych – zbóż, strączków, owoców, warzyw i orzechów/nasion. Są jednak produkty, których dodatek do diety ułatwia bilansowanie jadłospisu i stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób zainteresowanych dietą wegańską. Jednym z nich są właśnie płatki drożdżowe.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑