Published on 16 lipca, 2013 | by admininistrator
0Nie przestawaj biec
Z bieganiem problemy natury motywacyjnej występują często już na samym początku naszej przygody z treningiem. Często trudno jest zacząć, ale i jak się już zacznie to i bardziej doświadczonym biegaczom zdarzyć się mogą gorsze dni, kiedy potrzebują pomocy, by wyruszyć z domu. Nie mówiąc już o męczących biegach, ścianach i wyścigach. Tak naprawdę chyba każdy, na jakimś etapie, potrzebuje odrobiny motywacji. I tu z pomocą przychodzi Jeff Galloway.
O metodzie biegania Galloway’a pisaliśmy już tutaj dlatego jeśli ktoś chce dokładnie poznać technikę przeplatania biegu marszem, powinien sięgnąć do jednej z tych książek. W Treningu mentalnym biegacza autor zajmuje się głównie tym, co zrobić w określonych sytuacjach, by biegacz… nie przestawał biegać.
Najpierw z książki dowiadujemy się, o czym część z nas już doskonale wie, dlaczego i w jaki sposób bieganie pozytywnie wpływa na nasz organizm. Jak działa na nasze ciało i ducha. Sam ten fakt i uczucie towarzyszące zakończonemu biegowi jest doskonałym motywatorem, szczególnie na początku, kiedy ktoś może zadawać sobie pytanie „po co mam w ogóle wychodzić biegać”?.
Ale wiadomo, że to nie zawsze wystarczy i dzięki Galloway’owi dowiadujemy się, dlaczego czasami następuje spadek motywacji do biegania. Autor starał się wziąć pod uwagę różne możliwości i sytuacje, a potem, krok po kroku, wyjaśnić, jak sobie z każdą z nich poradzić.
Dzięki temu dowiemy się, jak przygotować się do większych zawodów, co zrobić, gdy jesteśmy „zbyt zmęczeni by iść biegać”, jak radzić sobie ze ścianą podczas biegu, kontuzjami, jak powrócić do biegania po dłuższej przerwie i ogólnie, jak radzić sobie ze stresem, który uniemożliwia nam pełne radości ćwiczenie.
Po przeczytaniu tego poradnika będziemy zaopatrzeni w cały arsenał sposobów na radzenie sobie z mentalnymi blokadami. Niektóre z nich wymagają większego wysiłku, przeanalizowania pewnych spraw i dojścia do wniosków, które zmienią nasze nastawienie, a inne wymagają jedynie trochę wyobraźni. Autor zwraca też uwagę na odpowiednie przygotowanie się do wysiłku oraz dietę, ponieważ brak sił wynikać może także ze zbyt niskiego poziomu cukru we krwi.
Dodatkowo jedna część książki poświęcona jest motywującym historiom ludzi, którym udało się osiągnąć niesamowite zmiany dzięki bieganiu. Ale te najbardziej niesamowite będą rozgrywały się w naszych umysłach, gdy wdrożymy zawarte w książce rady w życie i po prostu pobiegniemy.