Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
Dlaczego tak ciężko rozmawiać o weganizmie? 7 błędów logicznych – Vegan Workout

Inne

Published on 29 listopada, 2018 | by admininistrator

0

Dlaczego tak ciężko rozmawiać o weganizmie? 7 błędów logicznych

Dieta roślinna, pomimo rosnącej popularności nadal budzi sporo kontrowersji. Zwłaszcza w odniesieniu do promocji praw zwierząt. Niestety – większość dyskusji na ten temat sprowadza się do jałowej wymiany zdań, która nie prowadzi do żadnej konkluzji ani refleksji. Niezależnie od tematu, wydaje się, że większość osób nie chce poznawać zdania drugiej osoby, a tylko i wyłącznie udowodnić swoją rację.

Na skutek tego nasze dyskusje pełne są błędów logicznych, które od lat stosowane są w formie pełnoprawnych argumentów.

Dzisiaj przedstawimy listę najpopularniejszych błędów w kontekście najczęściej stosowanych argumentów przeciwko diecie wegańskiej. Dlaczego tak trudno rozmawiać o diecie roślinnej i prawach zwierząt? Zobaczcie sami.

#1. Nie namówicie lwów do jedzenia soi, zwierzęta zawsze będą się nawzajem zjadać.

Sofizmat rozszerzenia – nadinterpretacja argumentu przeciwnika, tym samym atakowanie poglądów i teorii, które w rzeczywistości nie zostały zaprezentowane. Jak to działa? Podczas rozmowy o potrzebie ograniczenia mięsa w diecie człowieka ze względu na np. ogromne koszty ekologiczne, nasz rozmówca zaczyna atakować nas za poglądy związane z dietą dzikich zwierząt mięsożernych. Sofizmat rozszerzenia inaczej możecie spotkać pod nazwą „atakowanie chochoła”.

#2. Dieta roślinna jest nie naturalna.

Błąd naturalistyczny/odwołanie do natury – błąd zakładający, że wszystko co naturalne jest z gruntu korzystne i właściwe. Błąd naturalistyczny prowadzić musi w konsekwencji do pozytywnego postrzegania śmiertelnych chorób, wirusów i klęsk żywiołowych – jako nieodłącznych elementów natury.

#3. Teraz mówicie o nie jedzeniu mięsa, a zaraz potem będziecie nadawać zwierzętom prawa wyborcze.

Równie pochyła – irracjonalne przekonanie zgodnie, z którym jedna zmiana doprowadzi w konsekwencji do innej, znaczącej i niepożądanej zmiany.

#4. W badaniu X dowiedziono, że mięso jest niezbędne do zachowania zdrowia.

Cherry picking – wybiórcze traktowanie informacji i dowodów. Przyznawanie racji wyłącznie tym badaniom, które potwierdzają nasze przekonania przy jednoczesnym ignorowaniu badań wskazujących na odmienny wynik. Zazwyczaj objawia się to przyznawaniu większej racji konkretnym badaniom aniżeli raportom organizacji międzynarodowych i metaanaliz, które stoją w hierarchii dowodów naukowych zdecydowanie wyżej aniżeli pojedyncze badania naukowe.

#5. Większość osób je mięso.

Argument z liczb – argument odwołujący się do powszechności/popularności danego zachowania. Prawdziwość danej teorii jest tutaj skorelowana wprost proporcjonalnie do liczby osób popierających dane zachowanie.

#6. Weganizm to nowa moda, która przyszła do nas z zachodu razem z promocją homoseksualizmu.

Uogólnienie – rozszerzenie argumentu przeciwnika poza racjonalne granice przypisując mu niezwiązany z nim cechy i zjawiska. Taki ogólny argument łatwiej zdyskredytować i przedstawić w niekorzystnym świetle. Zwłaszcza jeżeli przypiszemy do argumentu naszego oponenta zjawiska/cechy, które są w danym środowisku odbierane negatywnie. Bardzo łatwo wtedy zmienić temat i zignorować faktyczne argumenty.

#7. Od zawsze jedliśmy mięso.

Argument z tradycji – afirmowanie danych zachowań wyłącznie ze względu na tradycję. Bardzo powszechne zjawisko, nie tylko w odniesieniu do dyskusji o diecie. Biorąc pod uwagę jak wiele tradycji zostało w historii odrzuconych lub zastąpionych innymi zwyczajami, argument możemy sklasyfikować jako błąd logiczny.

To tylko część z powszechnie stosowanych „argumentów”, które w rzeczywistości nie poruszają sedna problemu (cierpienie zwierząt, koszty ekologiczne), tylko krążą wokół problemu szukając dodatkowych punktów zaczepienia, które pozwolą zdyskredytować daną ideę.

Niezależnie od poglądów, diety i przekonań – jeżeli zależy nam na konstruktywnej dyskusji unikajmy podobnych błędów i używajmy swoich argumentów świadomie.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑