Published on 9 maja, 2016 | by admininistrator
1Co jedzą najbardziej długowieczni ludzie na świecie?
Jak odżywiają się najbardziej długowieczne społeczności na świecie? Jakie produkty znajdują się w ich codziennym menu? Ciekawą odpowiedzią na postawione wyżej pytania jest książka Wydawnictwa Galaktyka „Niebieskie strefy w praktyce” autorstwa Dana Buettnera.
Niebieski strefy to nieliczne już dzisiaj, miejsca, zamieszkane przez najbardziej długowiecznych ludzi na Ziemi. Ludzi, którzy nie tylko dożywają sędziwego wieku ponad 90 lat, ale też zachowują sprawność umysłową i fizyczną.
Autor, poddaje analizie tradycyjny sposób odżywiania, obecny w niebieskich strefach od pokoleń. W pierwszym rozdziale przygląda się odmianom diety śródziemnomorskiej z Grecji, analizuje jadłospis najdłużej żyjących kobiet w Japonii, opisuję menu mężczyzn z Sardynii i długowiecznych mieszkańców Kalifornii. Na koniec opisuje sposób odżywiania mieszkańców Kostaryki.
Każdy z podrozdziałów, poza dużą ilością informacji, zawiera również diagramy, które pokazują procentowy rozkład konkretnych grupo pokarmowych w diecie stulatków. Zastanawialiście się, jak wyglądała dieta mieszkańców japońskiej Okinawy w latach 50.? Ponad 65% ich diety stanowiły… słodkie ziemniaki. 12% to ryż, rośliny strączkowe i warzywa to około 15%, mięso to zaledwie 3%.
Opisując kolejne diety, autor podsumowuje każdy podrozdział, przejrzystym katalogiem najczęściej jadanych produktów dodając do tego opis ich właściwości zdrowotnych.
W dalszej części książki Buettner podaje konkretne wskazówki, dotyczące zarówno diet jak i stylu życia, dzięki, którym każdy z nas jest w stanie zaadaptować część praktyk obecnych wśród mieszkańców Niebieskich Stref. Jednym z głównych postulatów autora jest przejście na dietę składającą się w 95% z produktów roślinnych. Jak sam mówi:
Mieszkańcy czterech spośród pięciu Niebieskich Stref jedzą mięso, ale robią to oszczędnie: przy okazji świąt, jako drobną przystawkę lub dodatek wzbogacający smak dania (…) Najlepsze spośród produktów sprzyjających długowieczności są rośliny liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, buraki, liście rzeczy, boćwina, kapusta liściasta.
Drugim, interesującym elementem diety ludzi zamieszkujących Niebieskie Strefy jest wysoki udział fasoli.
Fasola to podstawa diety mieszkańców wszystkich Niebieskich Stref: czarna fasola w Nicoy, soczewica, ciecierzyca i biała fasola w rejonie Morza Śródziemnego, a soja na Okinawie. Długowieczna populacja Niebieskich Stref je średnio co najmniej cztery razy więcej fasoli niż my.
O tym, dlaczego jedzenie roślin strączkowych pozytywnie wpływa na nasze zdrowie pisaliśmy między innymi tutaj.
W kolejnym rozdziale autor podaje praktyczne wskazówki dotyczące stylu życia, redukcji stresu i ograniczenia śmieciowego jedzenia.
Ostatnia część książki, to ponad 70 przepisów opracowanych w kontekście zasad opisywanej diety. Znajdziemy tu zarówno przepisy wegetariańskie, wegańskie jak i te z niewielkim udziałem mięsa i produktów odzwierzęcych.
Książka Dana Buettnera to świetna propozycja dla wszystkich zainteresowanych dietą i jej oddziaływaniu na nasze zdrowie. Osoby, które są przekonane o korzystnym działaniu produktów roślinnych mogą przekonać się, jak w praktyce wygląda dieta z niską zawartością mięsa i nabiału. Jednocześnie, mamy też okazję dowiedzieć się więcej nie tylko o diecie ale i poglądach i podejściu do życia najdłużej żyjących osób na świecie.
Świetny materiał 🙂