Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
„C-MASS” trening kalisteniczny na masę – Vegan Workout

Książki

Published on 16 grudnia, 2014 | by admininistrator

4

„C-MASS” trening kalisteniczny na masę

Niedawno nakładem Wydawnictwa AHA pojawiła się nowa książka Paula Wade’a – „C-Mass„. Poprzednie dwie prace Wade’a z serii „Skazany na trening” zdobyły duży rozgłos zarówno w Polsce jak i na świecie. Autor skupiał się w nich na budowaniu siły w kilku kluczowych ćwiczeniach z masą ciała wskazując czytelnikom coraz trudniejsze progresje poszczególnych technik.

c-mass-trening-kalisteniczny-na-mase-b-iext27218815Książki Wade’a wywołały też sporo kontrowersji. Głównie za sprawą charakterystycznego języka, negatywnego podejścia do pracy z ciężarami i postaci samego autora. Do tej pory nie mamy pewności czy Paul Wade to tylko chwyt marketingowy czy prawdziwa postać. Chwilowo odstawmy jednak te problemy na bok i skupmy się na samej treści.

W swojej nowej książce autor rozpisuje program i zasady budowania masy mięśniowej w oparciu o trening z masą własnego ciała. Tytuł książki może być mylący dla osób, które spodziewają się ukształtować sylwetkę kulturysty bez potrzeby dotykania sztangi. W rzeczywistości jeśli przejrzymy poprzednie prace Wade zauważymy, że trening z masą własnego ciała ma służyć do budowania harmonijnej, wysportowanej sylwetki, w tym wzrostu masy mięśniowej. Nie będą to jednak wyniki porównywalne z osobami trenującymi kulturystkę.

Jeżeli interesują nas mocniejsze i większe przyrosty zdecydowanie lepszym wyjściem będzie uzupełnienie treningu o wolne ciężary. Pierwsza część książki to doskonałe opracowanie wskazujące na różnice pomiędzy treningiem nakierowanym na wzrost siły, a treningiem, którego celem jest rozbudowana masy mięśniowej. Wade wyjaśnia różnice w liczbie serii, powtórzeń, doborze ćwiczeń i regeneracji. Czytelnicy znajdą w środku również przejrzystą tabelkę podsumowującą wszystkie wiadomości z pierwszego rozdziału.

Kolejna część „C-Mass” to 10 przykazań treningowych ujętych w krótkich, sprawnie napisanych podrozdziałach. Ta część pozwoli nam lepiej zrozumieć zasady rządzące planowaniem treningów. Jedynym minusem jest podpunkt 7 poświęcony diecie. Paul doradza włączenie do diety wysoko przetworzonej żywności – pizzy, burgerów, tłustych i ciężkich potraw. Czy fast foody faktycznie potrafią nam pomóc w treningu? Z jednej strony tak – wysoko przetworzona żywność to żywność wysoko kaloryczna. Wiele osób ma problem z dobiciem odpowiedniej ilości kalorii. Włączenie w tym kontekście fast foodów rzeczywiście może pomóc. Nie ma to jednak nic wspólnego z magicznymi właściwościami przetworzonej żywności tylko ilością kalorii. Z drugiej strony autor zapomina wspomnieć o konsekwencjach zdrowotnych regularnego spożywania fast foodów.

Kolejnym mitem, który pojawia się w książce to idea, zgodnie z którą powinniśmy spożywać duże ilości cholesterolu dla podniesienia poziomu testosteronu. Nie ma to żadnego uzasadnienia naukowego. Organizm produkuje wystarczającą ilość cholesterolu. Blisko 10 000 razy więcej niż testosteronu. Nie ma absolutnie żadnej potrzeby dostarczania cholesterolu z zewnątrz.

Dalsza część książki to omówienie ćwiczeń i progresji, które warto włączyć do swojego planu treningowego. Mamy tu między innymi pompki, podciągnięcia, przysiady, wznosy nóg plus ich wariacje. Autor słusznie trzyma się z jednej strony prostych, z drugiej złożonych ćwiczeń angażujących do pracy całe ciało.

Ostatnie rozdziały to przykładowe plany treningowe i krótkie omówienie treningu siłowego dla osób, które chciałyby nabrać siły pozostając jednak przy swojej dotychczasowej wadze.

Książka Wade’a to stosunkowo krótki i sprawnie opisany poradnik dla osób, które chciałyby ukształtować swoją sylwetkę w oparciu o trening z masą ciała. Nie wszystkie porady autora wydają się sensowne, nie wszystkie mają uzasadnienie (zwłaszcza w kontekście diety). Mimo to książka zawiera sporo cennych wskazówek i bardzo fajnie wyjaśnia zasady budowania siły i treningu nakierowanego na przyrosty masy mięśniowej.


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

4 Responses to „C-MASS” trening kalisteniczny na masę

 1. Damian pisze:

  Mam pytanie bo na jego planach treningowych są cyfry 1 i 2 np pompki 2 o co chodzi bo nie rozumiem

 2. Robert pisze:

  Co w takim razie na diecie wegańskiej podnosi stężenie testosteronu, wpłynie na męskie libido ?. Brakuje artykułu traktującego ten temat.

  Pozdrawiam,
  Robert

 3. Anonim pisze:

  czy książka pod katem planu treningowego/ćwiczeń, jest dobra dla poczatkujących z kalenistyką (tj kiedy uczymy się podciągac itp)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑