Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(//wp-content/plugins/wordfence/waf/bootstrap.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/:/home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia2/veganworkout.org.pl/public_html/wordfence-waf.php on line 4
„Bądź sprawny jak lampart” – mobilność na co dzień – Vegan Workout

Książki

Published on 28 stycznia, 2016 | by admininistrator

4

„Bądź sprawny jak lampart” – mobilność na co dzień

Efekty ćwiczeń przybrały w głowie formę zero-jedynkową. Albo wykonałem zadanie, albo nie (…). To tak jakby powiedzieć: „Wziąłem w ciągu dwieście pięćdziesiąt kilogramów, ale dostałem przepukliny” (…). Wyobraź sobie jak wyglądałoby takie podejście w innych aspektach życia „Zrobiłem tosty, ale spaliłem kuchnię”.
dr. Kelly Starret

Podobno, do zachowania zdrowia wystarczy nam aktywność fizyczna na poziomie 30 minut dziennie. Czy jednak rzeczywiście główną rolę odgrywa tu czas? Czy może jednak rodzaj i jakość danej aktywności? Co tak naprawdę wiemy na temat tego w jaki sposób działa nasze ciało? Czy możemy mieć pewność, że aktywność, którą wybraliśmy wspiera optymalne wzorce ruchowe naszego ciała? Czy wiemy, jak poprawnie i bezpiecznie spędzić pozostałe godziny, poza salą treningową? W kontekście niedawno wydanej książki Wydawnictwa Galaktyka, wszystkie powyższe pytania nabierają nowego sensu.

„Bądź sprawny jak lampart” to obszerna, ponad 400 stronicowa, bogato ilustrowana praca dr Kelly Starretta – trenera i fizjoterapeuty, właściciela San Francisco Crossfit i portalu MobilityWOD.com. Współautorem jest Glen Cordoza – były zawodnik Muay Thai i MMA.

Książka w całości poświęcona jest zagadnieniu mobilności – skupia się na odzyskaniu naturalnego zakresu ruchu w poszczególnych stawach, eliminowaniu bólu i pracy nad utrzymaniem optymalnej postawy ciała. To nie jest kolejna książka o robieniu pompek, trzymaniu deski i podciąganiu się na drążku. To coś o wiele więcej.

Całość podzielona jest na cztery części.

Pierwsza omawia teoretyczne aspekty związane z mobilnością. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć czytać książkę od drugiej czy trzeciej części zdecydowanie warto najpierw poświęcić swój czas teorii. Pierwszy rozdział to obszerne omówienie zasad prawidłowej stabilizacji kręgosłupa. To nie jest praca poświęcona wyłącznie sportowcom. Twój kręgosłup potrzebuje ochrony zarówno kiedy biegasz, ćwiczysz sztuki walki czy podnosisz ciężary. Ale musisz umieć go stabilizować również kiedy siedzisz lub spacerujesz. Jakoś naszego ruchu jest tutaj kluczowa. Siedząc 8 godzin za biurkiem większość z nas nie potrafi już poprawnie chodzić, wstawać ani siedzieć i w konsekwencji pogłębia problemy związane z wadami postawy i dysproporcją mięśniową.

Część druga to rozdział poświęcony konkretnym ćwiczeniom. Czytelnik znajdzie w niej dokładnie zilustrowane i omówione ćwiczenia z zakresu pracy z masą własnego ciała i ciężarami. Mamy tu np. martwy ciąg, przysiad, pompki, wyciskanie na ławce, wymachy z odważnikiem, wiosłowanie, wstawanie tureckie, rwanie czy wspieranie ciągiem (muscle up). Każda z tych technik jest omówiona pod kątem konkretnego wzorca ruchowego.

Część trzecia to kilkadziesiąt technik mobilizujących poszczególne obszary ciała. Masz problem z wykonaniem pełnego przysiadu? Masz ograniczoną ruchomość w barkach, walczysz z zaokrąglonymi plecami? Ten rozdział jest dla Ciebie. Autor pokazuje w jaki sposób, za pomocą piłek i rollerów możesz przepracować swoje słabe punktu i poprawić mobilność. Książka zawiera też konkretne programy pod kątem wyrabiania np. mobilności do przysiadu. Temu zagadnieniu poświęcona jest ostatnia część książki. Znajdziemy w niej ponad 15 różnych programów korzystających z przedstawionych wcześniej ćwiczeń.

„Bądź sprawny jak lampart” to jedna z najlepszych wydanych w Polsce książek na temat szeroko pojętej aktywności fizycznej. Zwraca uwagę na kwestię, do tej pory pomijane w większości wydanych w u nas pozycji. Zamiast ścigać się na ilość powtórzeń i serii autor na pierwszym miejscu kładzie bezpieczeństwo i efektywność treningu. To zdecydowane must have dla sportowców, ale również dla osób o siedzącym trybie życia, których męczą bóle w barkach i plecach. Mamy tu oczywiście kilka kontrowersyjnych zaleceń, co do których byśmy się nie zgodzili (wykonywanie przysiadów ze stopami równolegle), ale w ogólnym rozrachunku książkę oceniamy na plus!


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

4 Responses to „Bądź sprawny jak lampart” – mobilność na co dzień

 1. Anonim pisze:

  Bardzo cenna wiedza 🙂 Polecam! 🙂

 2. Anonim pisze:

  Whoa. Kupiłem kilka tygodni temu! Nie żałuję.

 3. Anonim pisze:

  Kocham te ksiazke bezcenna 😀

 4. Anonim pisze:

  Wlasnie ja sobie zamówiłam. Czyli warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑