Weganizm: porady praktyczne cz.1
Rozpoczynamy cykl wpisów, w których będziemy dzielić się z wami krótkimi poradami/ informacjami na temat diety roślinnej. W każdej notce znajdziecie 10 punktów, które dotyczyć będą zarówno komponowania posiłków jak i porad praktycznych na temat ich przygotowywania.
Napiszemy również o ciekawostkach i postaramy się obalić kilka mitów narosłych wokół diety wegańskiej. Kolejna część już wkrótce!
- Przyswajalność białka z komosy ryżowej wynosi 87%.
- Szklanka mleka roślinnego zawiera taką samą ilość wapnia co szklanka mleka krowiego. Pod warunkiem, że jest to mleko fortyfikowane w wapń (sprawdź etykietę). Wapń z mleka sojowego i krowiego wchłaniają się w tym samym procencie.
- Jeden orzech brazylijski pokrywa dzienne zapotrzebowanie na selen.
- Niedobór białka na diecie roślinnej jest praktycznie niemożliwy przy odpowiedniej podaży kalorii.
- Jeżeli zastanawiasz się czy twoja dieta jest odpowiednio skomponowana skorzystaj z bezpłatnego programu Cron-O-Meter. Dzięki niemu obliczysz swoje przybliżone zapotrzebowanie na wszystkie składniki mineralne i kalorie. Poza tym będziesz mógł sprawdzić czy twoje codzienne menu jest odpowiednio skomponowane pod względem wartości odżywczych. Program pokaże ci ile minerałów i witamin dostarczasz sobie w każdym posiłku.
- Żelazo z produktów roślinnych jest gorzej przyswajalne, dlatego warto spożywać go 30-50% więcej niż przewidują dzienne normy (10-18 mg w zależności od płci).
- Nie pij kawy i herbaty bezpośrednio po, przed lub w trakcie posiłku. Utrudni to wchłanianie żelaza. Odczekaj około 40 minut.
- Dieta roślinna wymaga suplementacji witaminą B12. Jedna tabletka powinna zawierać dawkę kilkukrotnie większą niż dzienne zapotrzebowanie na B12. Dzięki temu masz większą pewność, że przyswoisz odpowiednią dawkę witaminy.
- Soja nie obniża poziomu testosteronu.
- Jeżeli boisz się o niedobory cynku wprowadź do swojej diety pestki dyni. 100 g pokrywa 98% dziennego zapotrzebowania na ten składnik mineralny. Wystarczy więc garść pestek dorzucona do sosu/sałatki aby dostarczyć sobie uderzeniową dawkę cynku.
5 Responses to Weganizm: porady praktyczne cz.1