Dieta

Published on 3 stycznia, 2016 | by admininistrator

12

Nowe badania: jedzenie mięsa i stereotyp męskości

Czy diety bezmięsne osłabiają poczucie męskości? Nowe badanie opublikowane w magazynie Appetite sugeruje odpowiedź twierdzącą. Zwraca jednak uwagę, że trend ten zaczyna się powoli zmieniać. Poprzednie wyniki nie były spójne w kwestii związku między wegetarianizmem a męskością, więc psycholog i badacz Margaret Thomas (Earlham College, Indiana) przeprowadziła nowe, trzyetapowe badanie. Jego celem miało być wyjaśnienie dlaczego niektórzy ludzie stereotypizują innych na podstawie ich diety.

Zgodnie z definicją Vegetarian Resource Group, weganizm to odmiana wegetarianizmu, która wyklucza z menu wszelkiego rodzaju mięso oraz produkty odzwierzęce, w tym jajka i nabiał. Niektórzy stają się weganami z powodów zdrowotnych, inni ze względów ekologicznych lub etycznych. Thomas twierdzi, że to powód przejścia na weganizm wpływa na to, jak dana osoba jest postrzegana przez środowisko.

W pierwszej fazie badań Thomas poprosiła 131 dorosłych uczestników o przeczytanie dwóch wersji historii. Pierwsza z nich opowiadała o kobiecie imieniem Jessica, a druga o mężczyźnie imieniem Jacob. Opowieści były praktycznie identyczne, z wyjątkiem fragmentu o sposobie odżywiania bohaterów – jedna z osób korzystała ze zróżnicowanej diety wegetariańskiej, a druga dostarczała sobie szerokiej gamy produktów spożywczych, włączając w to mięso.

Następnie uczestnicy zostali poproszeni o przekazanie swojej opinii na temat zdrowia, niezależności i męskości/kobiecości tychże bohaterów.

Drugi etap zakładał przepytanie kolejnej grupy 133 dorosłych osób. Przedstawiono im te same historie, z małym wyjątkiem – tym razem Jessica i Jacob byli obydwoje określeni jako weganie lub mięsożercy. W tym scenariuszu uczestnicy określili wegańskiego mężczyznę jako mniej męskiego niż mięsożernego.

Ostatnia część badania to 143 uczestników, którzy czytali kolejne dwa scenariusze. W nich Jessica i Jacob byli obydwoje weganami, ale w jednej historii był to ich wybór, w drugim przypadku byli zmuszeni do diety wegańskiej z powodu problemów z trawieniem. Ten etap pokazywał, że to nie sam weganizm pozbawia męskości w oczach innych, a raczej powód, dla którego mężczyźni przechodzą na taką dietę.

Kiedy Thomas przeanalizowała stosunkowo młodą grupę uczestników (średnia wieku 32 lata), to odkryła, że większość z nich nie wiązała weganizmu z niskim poziomem męskości. To mogło wskazywać na zmiany kulturowe w społeczeństwie – dieta wegańska stała się mainstreamem zarówno dla kobiet i mężczyzn.

Zdaniem Thomas, do tej pory to diety bogate w tłuszcz kojarzone były z podwyższonym poziomem męskości. Z drugiej strony coraz więcej kobiet i mężczyzn zwraca się w stronę zdrowszych alternatyw, z powodu powiązań wysokotłuszczowych diet z otyłością, chorobami serca i cukrzycą typu 2. W rezultacie rezygnacja z mięsa u mężczyzn staje się coraz to bardziej społecznie akceptowalna.

Tłumaczenie: Justyna Stebel (veganised-shop)
Źródło: http://www.medicaldaily.com/men-following-vegan-diet-subject-gender-stereotypes-non-meat-eater-seen-less-363164


TRENINGI PERSONALNE

SPRAWDŹ JAK W PRAKTYCE POŁĄCZYĆ SPORT I WEGANIZM. Naucz się trenować w oparciu o ciężar własnego ciała, bez potrzeby wydawania pieniędzy na karnety do klubów fitness. Dzięki Vegan Workout masz też unikatową możliwość treningu z odważnikami kettlebells metodą StrongFirst pod okiem certyfikowanego instruktora. Prowadzimy również grupowe zajęcia w ramach Akademii Kettlebells Warszawa.

Dowiedz się więcej o treningach personalnych kilkając tutaj.

12 Responses to Nowe badania: jedzenie mięsa i stereotyp męskości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑

Shares